http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Taimadou gakuen 35 shiken shoutai (obrázok, 146 kB)
(18:38 9. októbra 2015)

Prvá epizóda nezačína úvodnou zvučkou, ale výberom dramatických ukážok (pravdepodobne sú všetky z prvej knihy). To bolo zrejme na vykreslenie atmosféry, aby neodradili diváka, keďže začiatok knihy je trochu slabší. Vychádzajúc z týchto ukážok dúfam, že spracovanie nebude až také zlé (mohlo by si celkom udržať tú správnu atmosféru).

Musím povedať, že som si postavy predstavoval o dosť ináč (a to nie len hlasy, ale aj výzor; ja viem, že tam sú ilustrácie, ale tie nezodpovedajú mojím predstavám). (V mojich predstavách mala Ikaruga monotónny a šeptavý hlas, Ouka mala zase chrapľavý hlas; aspoň že Mari má dobrý hlas a aj Lapis má hlas podobný mojim predstavám, no ešte by som ho o stupeň vylepšil.) Zvukové pozadie (hudba) mala tiež prekvapivé momenty. Už ani nepamätám, kedy som naposledy niekde počul „AY hudbu“ (samozrejme nerátam tie, čo som si pustil sám hudbu k starým hrám z 8‑bitových počítačov).

Anime sa zatiaľ celkom drží originálu. Zopár drobností je vynechaných (väčšinou vysvetľovanie histórie; zatiaľ ale nechýbalo). Vynechávanie ale bolo pri tomto tempe prakticky isté. Prvou epizódou skončili prvé dve kapitoly (z piatich) z prvej knihy. Podľa názvu ďalšej kapitoly sa dá odhadovať, že asi chcú dokončiť prvú knihu v budúcej časti (alebo aspoň sa výrazne priblížiť k jej koncu; posledná kapitola možno dostane samostatnú epizódu spolu so začiatkom druhej knihy). S adaptáciou som zatiaľ celkom spokojný. Dá sa povedať, že to dokonca mierne vylepšilo knihu (rozumej: je to „šťavnatejšie“, resp. dynamickejšie).

(9:31 26. decembra 2015)

Režisér nastavil vysoké tempo pre tento seriál; len dve epizódy na jednu knihu. Podľa mňa to ale nebolo najšťastnejšie riešenie. Prvým z dôvodov prečo to nebolo dobre je skracovanie. V prvej knihe to bolo viditeľné len na detailoch. Napríklad vysvetlenie čo sa stalo v minulosti a prečo je Ouka taká zatrpknutá; z čoho vyplýva jej nenávisť voči čarodejniciam. V ďalších častiach to už ale bolo viditeľnejšie. Keď napríklad úplne chýbal celý súboj so zlosynom o česť a život Usagi (ako aj smutný koniec zlosyna, nie záver súboja, ktorý sa tam dostal). Druhým dôvodom je ukončenie seriálu. Keďže seriál mal plánovaných 12 častí, určite by bolo lepšie zakončiť ho na konci štvrtej knihy. Tam sa dal ľahko spraviť koniec, ktorý by umožňoval aj pokračovanie a nekončil by tragicky. Koniec piatej knihy, kde sa skončil dej teraz je úplne iný. Toto ukončenie je originálnym pre anime a žiaľ je to spravené tak, že to ani neumožňuje ďalšie pokračovanie podľa kníh (nie bez ďalšej originálnej vsuvky, ktorú si po pravde ani neviem predstaviť).

Je ťažko zhodnotiť, čo je hlavným problémom. Jedným problémom sú ale chýbajúce vysvetlivky. Až prekvapivo dosť veľa ich síce nechýbalo. Keďže napríklad nebola prvá vysvetlivka, nebola potrebná ani druhá vysvetlivka. Divák si snáď domyslí, prečo sú niektoré veci iné v prípade našich hlavných hrdinov. Niektoré chýbajúce vysvetlivky však mohli zmeniť pohľad diváka (ak by vedel, čo sa tam v skutočnosti deje). Druhým problémom boli spomienky. Väčšina krátkych spomienok (nie tých dlhých úryvkov so slovami) bola spracovaná tak, že divák pravdepodobne pochopí len minimum. Napríklad na začiatku, z ukážky čo sa stalo Ouke v minulosti, sa dá pochopiť asi len to, že zažila veľkú traumu. Až v poslednej epizóde Ouka povie niečo, čo sa stalo, ale divák z toho musí byť zmätený (alebo si o Ouke vytvorí nesprávnu predstavu). Po pravde tu spravil chybu aj autor kníh (alebo to bola len chyba prekladu?), keď sa dej z vysvetliviek v prvej časti líšil s dejom spomienok/udalostí piatej knihy. Tretím problémom je cenzúra. Teraz nehovorím o bežnej cenzúre, keď sa zahaľujú nahé časti ľudského tela. Dokonca ani o cenzúre, keď sa krvavé zábery prekryjú iným obrazom, alebo štvorčekmi. Táto cenzúra bola rovno na obsahovej úrovni. Až prekvapivo veľa krvavých scén bolo úplne vynechaných (nie len už spomínaný súboj o česť Usagi, ale viacero súbojov, alebo scén so súbojov, keď zomierali náhodný ľudia). V tomto porovnaní je už vsunutá, takzvaná vyplňovacia, epizóda číslo 9 (ktorá je podľa môjho názoru mimoriadne trápna a z časti do tohto sveta ani poriadne nepasuje) je už len slabým odvarom. Navyše mi nie je známy dôvod, pre ktorý došlo k výmene deja (zámena tretej a štvrtej knihy).

Autor knihy zjavne písal pre deti trpiace na chuunibyou (alebo tým sám trpí). Je to viditeľné nie len na spôsobe písania (technika), ale aj iných prvkov (vysoko pochybujem, že by tieto prvky pridal preklad). Z anime už tento vplyv nie je až tak veľmi cítiť. Svet, ktorý autor vytvoril, je naozaj celkom originálny, no aj dosť nechutný. Poviem to takto: v tomto svete by som určite nechcel žiť. Nejde ani tak o to, že tam je v podstate celý čas dosť veľký otvorený konflikt. Väčším problémom sú vedúce postavy. Ten svet riadi banda šialencov (a áno, je to ešte horšie ako náš reálny svet). Hovorí sa, že pre generálov sú ľudia (aj civilisti aj vojaci) len čísla; presnejšie povedané, len počty. Tu je to ešte horšie. Tu sú ľudia len herci, alebo hračky. Keďže preklad kníh bol násilne zastavený, tak tento príbeh (našťastie) nedočítam. Anime síce nekončí „na hrane útesu“ (ako by skončilo, keby sa držalo knihy), ale aj tak ho nemôžem odporučiť.

Aj napriek všetkým nedostatkom spracovanie bolo celkom dobré. Napriek veľkým zmenám anime zachováva podstatu kníh a vnútorne sa drží celkom konzistentne. Napísať objektívne hodnotenie k tomuto seriálu je naozaj oriešok. Svet, v ktorom sa dej odohráva je dosť originálny. Postavy sú síce divoké, ale zároveň originálne a nie sú trápne sa opakujúce stereotypy. Spracovanie bolo prekvapivo dobré a to aj napriek rýchlemu tempu a chýbajúcim výrazovým prostriedkom (hlavne chýbajúci rozprávač). Horšie je to už s charaktermi postáv a povahou sveta.

Súčet bodov

  • + 1 bod za originalitu sveta,
  • + 1 bod za originalitu postáv,
  • + 1 bod za spracovanie,
  • ? bodov za charaktery postáv (za niektoré postavy je to vysoké mínus, ale za iné skôr malé plus),
  • ? bodov za povahu sveta v ktorom sa dej odohráva,
  • - 1 bod za chyby pri spracovaní a cenzúru.

Celkovo možno tak + 2 body (a možno aj nie vzhľadom na nejasnosti v hodnotení).

Záverečné odporúčanie bude rovnako rozpačité ako hodnotenie. Teda ani pozerať, ani nepozerať, ani čítať knihy, ani nečítať.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP