http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Tetsuwan Birdy (obrázok, 214 kB)
(17:32 30. júna 2008)

Ja osobne žáner bojoviek práve neobľubujem. (Presnejšie povedané aj sa im dosť vyhýbam.) Z času na čas sa však nájde niečo zaujímavé aj v bojovom. Niečo čo ma na toľko zaujme, že si to pozriem. Tetsuwan Birdy je práve jedno z tých mála anime. Aj napriek slabému popisu a nie práve najlepšiemu obrázku som sa rozhodol toto anime pozrieť. Dal som na hodnotenie, ktoré bolo celkom slušné (pri predpoklade, že sa prevažný počet hlasov udelil pred 10 rokmi, kedy toto anime vzniklo je už hodnota nad 6,5 celkom slušná). Nakoniec sa to ukázalo ako veľmi dobrý nápad. Povedal by som, že oveľa lepší ako som pôvodne myslel. Zďaleka som nečakal až takéto kvalitné dielo. Poďme ale pekne po poriadku.

Príbeh sa začína, naháňačkou s výbuchmi. Mladý študent Tsutomu si to zjavne nevšíma a ide si vybrať nápoj z automatu. Zajtra má prijímačky a je unavený. V tom ku nemu pribehne muž stredného veku, ktorý zjavne pred niečim uteká a požiada ho o pomoc, aby ho niekde skryl, lebo uteká pred príšerou. Nakoniec to skončí, že uteká spolu s ním. Z muža sa však vykľuje monštrum. Tsutomu mu poslúži ako živý štít a hodí ho namiesto seba na Birdy. Tá automaticky začne útok. No keď si všimne čo sa stalo už je neskoro. Zabila ho. Teda aby som bol presný, nezabila ho ešte úplne, len jeho telo. Keďže šlo o nehodu, dostane nariadené aby ho zachránila. Jediná možnosť ako to spraviť je však ich zlúčenie. Tak sa zrazu v jednom tele ocitnú dvaja ľudia (teda presnejšie jeden človek a jedna mimozemšťanka). Tsutomu sa zobudí ráno vo svojej izbe a má pocit, že to bol len zlý sen. Samozrejme, že to sen nebol a už na skúške sa začnú diať čudné veci, keď mu začne ruka zrazu sama písať. Po skúške na neho zaútočí zločinec z minulej noci. Tu vládu nad telom preberie Birdy a postará sa o neho.

Birdy je v skutočnosti agentka, ktorá má zabrániť zlým mimozemšťanom, ktorí sú na zemi, aby naplnili svoje úmysly. Tsutomu bol zachránený tak, že sa jej bunky transformovali a splynuli s jeho (abo tak nejako ak ma pamäť neklame). Teda v jednom tele sú reálne dve bytosti. Telo sa mení podľa toho, kto je práve „na vrchu“ a od aktuálneho stavu závisia aj schopnosti. Birdy však dokáže Tsutomu-a ovládať aj keď je skrytá pod povrchom. Dve bytosti v jednom tele síce nie je až taká ojedinelá udalosť vo vedeckej fantastike, ale zase nie je ani veľmi častá. V tomto prípade bola zvládnutá veľmi dobre a celkom zaujímavo. Tsutomuová rodinka je spolok podivínov (aj rodičia aj sestra). Aj keď je Tsutomu najnormálnejší z nich aj tak je dosť veľký neschopák. To našťastie dosť dobre vyvažujú dve kladné hrdinky. Teraz, keď som už povedal všetko dôležité, sa už môžeme pustiť do záchrany sveta. (Samozrejme nebude chýbať ani štipka romantiky, aby to nebolo len o bitkách.)

Príbeh je dosť zaujímavý a originálny. Za neho udelím dva body. Animácia a ozvučenie sú povedal by som celkom zodpovedajúce dobe a preto nebudú žiadne body. Extra body však ešte udelím za dve veci. Prvá z nich je, že sa to nezvrhlo. Teda neboli žiadne nadbytočné neprístojne pohľady (ako v niektorých aktuálnych veciach, ktoré sú priam založené na pohľadoch pod sukne, prípadne ešte horšie). Rovnako ani nebolo použité/ukázané zbytočné násilie a litre krvi. Všetko bolo len v miere, ako to bolo potrebné. Druhý extra bod bude za dobrý pocit. Už dlho som nemal takýto dobrý radostný pocit po dopozeraní anime (a už vôbec nie bojovky). Znie to až zvláštne, že mi bojový príbeh zdvihol náladu. Jediná vec, ktorá sa mi nepáčila je malý rozsah. Tento námet by sa dal určite oveľa viacej rozpracovať (možno sa aj stane v alternatívnej TV verzii). Miestami som mal silný pocit vynechania deja (chýbali mi tam veci, ktoré sa do tých 130 minút nedostali). Posledný bodík doplním za dobré a nenásilné vsunutie zábavných scénok, ktoré nepôsobili neprirodzene ako v nejednom titule, ktorý som videl. Na záver ešte doplním dobrú radu. Odporúčam nepozerať to ráno pred prácou zvedavým ľuďom. (Skončíte ako ja. Keď som dnes ráno pozrel tretiu epizódu stále mi lozilo po rozume, ako to bude pokračovať a robilo mi problémy sústrediť sa na prácu.)

Súčet bodov

  • + 2 body za originálny príbehu a jeho spracovanie,
  • 0 bodov za animáciu,
  • 0 bod za geniálne ozvučenie,
  • + 1 bod za držanie sa podstaty veci (žiadne zbytočné nahotinky ani zbytočná krv),
  • + 1 bod za príjemný pocit po dopozeraní,
  • + 1 bod nenásilne a vhodné vsunutie vtipných scénok.

Celkovo + 5 bodov.

Aj keď objektívne nebolo veľa za čo udeliť body, subjektívne sa mi toto dielo veľmi páčilo. Preto aj moje odporúčanie je, že túto OVA sa jednoznačne oplatí pozrieť. Uvidíme ešte ako sa podarí alternatívne spracovanie. Dúfam, že tento krát sa môj odhad nenaplní, ale podľa obrázku som mal pocit, že TV verzia bude nohavičková bojovka. Vzhľadom na kvalitu tohto diela jej ale dám šancu a možno sa aj dozviem to, čo tu pre nedostatok času nevošlo.

(6:17 5. júla 2008)

Druhé príjemne prekvapenie tohto leta. Podľa obrázku som mal horší pocit. Našťastie sa moja predpoveď nevydarila (aspoň niekedy). Aj keď pôvodná OVA verzia bola lepšia ani táto nie je zlá. Tí čo ju nevideli možno ani nebudú sklamaný (ja som nebol, pretože som čakal podstatne horšiu úpravu). Z prvej epizódy zatiaľ ťažko hodnotiť celý seriál. Isté je toľko, že ešte tomu dám šancu a ak sa to nepokazí, tak to aj dopozerám. Obrázok je tu.

Príbeh tejto alternatívnej verzie má iný začiatok. Rovnako pribudli aj ďalšie postavy a boli aj upravené iné okolnosti. Nie všetky síce k mojej spokojnosti, ale čo už. Aspoň že to nezbabrali. Dej sa začína ešte pred príchodom na Zem. Následne z Birdy spravili modelku z vesmíru pre otakov (ako jej maskovanie na zemi). Birdy má teraz aj pomocníka a vynechali žiaľ scénu s ich spojením. Tsutomu na rozdiel od pôvodnej verzie býva sám (teda samozrejme nie tak celkom). Zdá sa, že tu bude tej romantiky viacej ako v pôvodnej verzii a rovnako aj pribudli mužský spolužiaci, ale stále sú rovnako zahľadený do ecchi časopisov.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP