http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Dungeon ni deai wo motomeru no ha machigatte iru darou ka? (obrázok, 123 kB)
(21:32 3. apríla 2015)

V svete, v ktorom sa tento príbeh odohráva, zostúpili bohovia medzi ľudí, aby s nimi spolu žili. Život na nebesiach ich už omrzel. Zriekli sa svojej moci a na zemi žijú skoro ako smrteľníci. Samozrejme že sú nesmrteľný a nechávajú sa živiť svojimi prívržencami. Bohovia si takto vytvorili svoje rodiny. Nedá sa však povedať, že by sa len nechávali uctievať. Aj svojim prívržencom dávajú niečo za ich vernosť. Hovoria tomu božské požehnanie. Toto pomáha ľuďom (teda hlavne dobrodruhom) prekonávať nástrahy dungeonu.

Hlavný m hrdinom nášho príbehu je Bell. Je to v podstate ešte len chlapec. Od mala sníval o tom, že bude dobrodruhom; teda človekom, ktorý chodí do dungeonu. Po smrti starého otca, posledného člena jeho skutočnej rodiny, odišiel do mesta Orario, kde je najväčší dungeon. Keďže ho žiadna rodina nechcela zobrať, stáva sa členom najmenšej rodiny. Hestia tiež len práve nedávno dorazila do sveta ľudí a nemá žiadneho prívrženca. Bell sa preto stane jediným členom rodiny Hestia (to je meno rodiny, vždy sa nazývajú podľa boha, resp. bohyne).

Príbeh začína v čase, keď Bell už pol hodiny vzdoruje minotaurovi, ktorý ušiel zo 17. podzmeného podlažia dungeonu. Takýto nepriateľ na 5. podlaží nemal byť a Bell ako začiatočník so slabou výbavou si s ním nevie poradiť. Na poslednú chvíľu ho ale zachráni krásna Aizu (áno, neuznával oficiálne meno v latinke, ktoré je jednak zle napísané a jednak úplne hlúpe). Pre Bella je toto stretnutie „inšpiráciou“ na jeho ďalšie zlepšovanie. V prvej časti ešte stretávame aj Seal, ktorá je čašníčkou v obľúbenom bare, kde sa odohrá ďalšia udalosť, ktorá výrazne ovplyvní Bellov život.

Žiaľ musím konštatovať, že v anime je dosť veľa veci vynechaných. Ide hlavne o vysvetlenia toho čo sa deje a opisy prostredia. To, že vidíme X nepriateľov pri bojoch v dungeone je jasné, ale to na akom podlaží sa práve dej odohráva už jasné nie je. Chýbajú tu ale aj ďalšie doplňujúce informácie. Keď som čítal knihu, vedel som už hneď viac vecí z pozadia tohto sveta. Pri čítaní som ale mal aj pocit, že sa dej odohrával ináč ako v anime (niektoré drobné detaily; možno to bolo spôsobené aj tým, že v knihe sa nepíše, kto práve hovorí a nie vždy to je úplne jasné). Anime zatiaľ hodnotím ako celkom dobre spracované. Najhoršie je asi to, že pri čítaní knihy som si prakticky všetky postavy predstavoval o dosť ináč ako boli v anime (ja viem, že aj v knihe sú kresby, no tam sa dajú ignorovať a je väčší priestor na fantáziu; no a v mojej predstave tento svet vyzerá jednoducho o dosť ináč).

(7:19 27. júna 2015)

Už v prvej epizóde som si všimol, že anime je veľmi skrátené oproti knihám. Celú štvrtú knihu dokonca skrátili len na jedinú epizódu. Po dopozeraní je mi ale už jasný dôvod. Skončiť štvrtou knihou by bolo naozaj veľmi hlúpe. Takýto koniec, ako mal tento seriál, je naozaj vhodný pre tento (alebo akýkoľvek iný) dobrodružný seriál.

Autor má trochu rozvláčny štýl písania a to sa prejavilo aj v seriály (hlavne trochu dlhším nábehom na nejaké dobrodružnejšie pasáže). Aj napriek tomu tento seriál však stojí za pozretie. (Keby to skončilo štvrtou knihou, tak by som to hodnotil asi len ako stratu času, alebo ako ľahký relaxačný seriál, ktorý nemá veľký zmysel pozerať.) Jediná škoda je to, že na preklad piatej knihy je potrebné čakať priam neskutočne dlho a čakanie na ďalšie pokračovanie bude doslova utrpenie. (Prvé dve knihy sa dajú už kúpiť v anglickom preklade a ďalšie dve sú dostupné v preklade fanúšikov.)

Hodnotenie... tu je naozaj ťažko niečo objektívne zhodnotiť. Animácia je na bežnej úrovni. Ozvučenie nevynikalo ani jedným ani druhým smerom. Príbeh? Ako som už písal, dej je dosť rozvláčny. Ale za trojkombináciu svet/postavy/príbeh udelím jeden bod. Druhý bod udelím (ale len so súcitu) autorom anime za dobre zvládnutie. Aj napriek tomu, že dosť veľa veci vynechali, viaceré veci dokonca pomenili, zvládli to celkom dobre. Cieľ bol zrejme jasný a to normálny koniec seriálu. Ja len dúfam, že ten koniec bola piata kniha, ale mám taký zvláštny pocit, že to mohla byť aj šiesta kniha. (Pri autorovom rozvláčnom spôsobe písania, ako aj malému množstvu akčnosti deja, by ma to určite neprekvapilo.)

Súčet bodov

  • + 1 bod za trojkombináciu svet/postavy/príbeh (celkom pozerateľné),
  • 0 bodov za dej (hlavne pre rozvláčnosť),
  • + 1 bod za spracovanie anime (autori anime z pôvodného zdroja vytiahli všetko dobré a zredukovali nudné pasáže).

Celkovo + 2 body.

Záverečné hodnotenie. Je to celkom vhodné pozeranie pre priaznivcov dobrodružných seriálov. Nie je však potrebné čakať krv v každej epizóde.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP