http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Dennou Coil – A Circle of Children
(18:44 9. decembra 2007)

Toto anime som okamžite po zhliadnutí prvej epizódy zaradil medzi diela, ktoré sa určite oplatí vidieť. A to nie len pre originálny námet. Nie že by alternatívne svety (či už reálne v alternatívnom vesmíre, alebo len v hrách) boli niečo nové, ale v tomto prípade je to dostatočne odlišné na to, aby sa to dalo považovať za originálne. Veď predsa alternatívny svet, ktorý sa prelína s tým naším reálnym a vidia ho len „ľudia s okuliarmi“ nie je vôbec bežný pre anime (za originalitu nápadu udelím tri body). O to zvlášť, že v tomto prípade nejde o fantasy, RPG hry, alebo podobný žáner, ale o čisté SciFi a prepojenie svetov je priam podstatou deja. Nezľaknite sa však veku hlavných postáv.

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Aj keď na prvý pohľad by to mohlo vyzerať ako ľahké detské anime, vôbec nejde o ľahký žáner zábavného anime so školského prostredia. Na začiatku je len predstavenie hlavných postáv, ale našťastie nie je spravené nudným spôsobom. Osobne nemám rád vsuvky v deji, ktoré nesúvisia s dejovou líniou. Výnimku tvoria len prípady, keď dej v týchto vsuvkách je dobrý a prináša niečo nové, niečo na čo sa dá pozerať. V tomto anime síce niekoľko vsuviek bolo, ale našťastie všetky mali zaujímavý dej a nie zriedka priam geniálny nápad (za to udelím ďalší bod). Spracovanie celkového príbehu je tiež veľmi dobré. Postupne sa divákovi odhaľujú časti minulosti a jednotlivé súvislosti. Takto sa postupne odhaľuje celý príbeh, ale všetko je ináč ako to na prvý pohľad vyzerá. Až v druhej polovici sa začne príbeh postupne meniť na drámu (aj keď začal oveľa skôr). Prechod je však pomalý a vôbec nie je násilný. Všetko postupne smeruje ku samotnému dramatickému vrcholu príbehu a odhaľujú sa jednotlivé detaily z pozadia ako aj nové postavy a ich skutočné motívy konania. Som si takmer istý, že takýto koniec (rozuzlenie) bude pre všetkých prekvapením. Za takéto spracovanie a využitie potenciálu udelím ešte jeden bod. Za animačnú stránku body neudelím, pretože nie je na toľko výrazná, alebo špeciálna. Hudobný doprovod je však veľmi dobrý, hlavne ku koncu, keď veľmi dobre vytvára atmosféru pri pozeraní. V závere je veľa veci vysvetlených (aj keď žiaľ nie úplne všetko). Určite som si vedel predstaviť aj krajší koniec, ale zase videl som aj o dosť horšie konce a to ani nie tak dávno.

Súčet bodov

  • + 3 body za originálny námet alternatívneho sveta a príbehu,
  • + 1 bod za geniálne nápady vo vsuvkách,
  • + 1 bod za spracovanie príbehu,
  • 0 bodov za animáciu,
  • + 1 bod za ozvučenie a vytváranie atmosféry hudbou.

Celkovo + 6 bodov.

Zhrnutie/Záver: Toto anime je podľa mňa jeden z najperspektívnejších titulov na vyhlásenie za najlepšie anime roku 2007. Teda moje odporúčanie je v tomto prípade jednoznačné (pozrieť si to samozrejme). Výnimku z pozerania majú len tí, ktorí potrebujú vidieť tony krvi na spokojný spánok.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP