http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Suisei no Gargantia
(18:48 16. novembra 2013)

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Príbeh začína súbojom v hlbinách vzduchoprázdneho vesmíru. Hlavný hrdina Ledo (alebo Led, pripadne Redo, nikto sa nezhodol na tom, ako sa to meno vlastne malo písať) bojuje proti zlej rase Hideauze, ktorá ohrozuje ľudstvo. Ľudia museli pred dávnymi vekmi opustiť planétu a momentálne si hľadajú nový trvalý domov. Útok sa však nevydarí a naša aliancia musí utiecť z boja. Ledo sa zahrá na hrdinu, aby umožnil útek väčšej skupinke priateľov. Toto zdržanie sa mu stane osudným a v konečnom dôsledku nestihne transport. Dej pokračuje niekoľko o mesiacov neskôr, keď Chamber (mecha) zobudí hlavného hrdinu. Dôvodom je, že je obkolesený ľuďmi, ktorí sa ho pokúšajú rozobrať. V noci sa vydá na prieskum okolia, ale je vyrušený, tak to hneď skončí „rukojemníkym únosom“ hlavnej hrdinky Amy. Po malej naháňačke Ledo zistí, že je na planéte. Asi je jasné, že tá planéta, kde náš hrdina pristál je Zem. Staré vedomosti sa na zemi už však stratili, ľudia momentálne žijú len na lodiach, ktoré sa spájajú do veľkých kolónií. Technika vesmírnej aliancie je oproti súčasnému stavu ako keby sme mi vtrhli medzi neandrtálcov.

Kresba a animácia je sú na veľmi dobrej úrovni. To sa žiaľ nedá povedať o príbehu ako celku. Aj keď to na začiatku vyzeralo na veľmi dobrý potenciál, postupom času sa to zhoršilo. Veľmi rýchlo prišla aj plavkova epizóda, ktorá bola nasledovaná epizódou brušných tancov. Niektoré udalosti z týchto epizód síce boli podstatné pre charakterové dozrievanie hlavného hrdinu, ale epizódy boli plné technických chýb a navyše aj takmer zbytočné (ak nerátam potešenie priaznivcov odhalenej dievčenskej pokožky). Ku koncu sa to zlepšilo a veľa vecí sa vysvetlilo. Ako celok však príbeh nemôžem hodnotiť jednoznačne len priaznivo. Pri 6 dielnom seriály by to mohlo mať riadnu šťavu. Rovnako keby to bolo režírované trochu ináč to mohlo byť lepšie. Žiaľ pri pozeraní niektorých časti zostala nepríjemná pachuť, ale celkovo sa to dalo zvládnuť.

Na BD boli k seriálu pridané aj bonusy. Ku každej epizóde bola časť „drobnučká Gargantia“, kde boli nejaké paródie na dej danej epizódy. Navyše boli aj pridané dve nové časti označené ako 14 a 15, hoci epizóda 14 je skôr epizóda 4,5, alebo 6,5. Je ju možné pozerať aj uprostred seriálu, ale jednoznačne je to len bonus do veľkej časti venovaný aj spomienkam vedúcej našej kolónie. Epizóda 15 je v podstate epizóda 1,5 a rozpráva príbeh inej postavy. Vzhľadom na to čo sa v nej stane je vhodné pozerať ju až po skončení seriálu.

Súčet bodov

  • +2 body za kresbu a animáciu,
  • +1 bod za hudbu (zvučky sú celkom dobré a aj niektoré melódie počas deja),
  • 0 bodov za postavy (niektoré sú dobré, iné zase mnohým lezú na nervy),
  • +2 body za nápad príbehu, sveta,
  • -1 bod za zbabrané spracovanie (nie celkovo, len niektoré pasáže boli zbabrané),
  • -1 bod za zbytočné naťahovanie (vsúvanie hluchej výplne do deja).

Celkovo +3 body.

Záverečné odporúčanie: Celkom zaujímavý seriál, aj keď nie práve najlepšie spracovaný napriek tomu, že ho robili naozaj významní ľudia (a to nehovorím o technických chybách). O mojich slovách nech svedčí aj neskorá dostupnosť titulkov k bonusom.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP