http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Hidamari Sketch
(7:14 20. októbra 2007)

Toto anime sa vyznačuje niekoľkými nezvyčajnými vlastnosťami. Každá epizóda sa odohráva len v jeden deň. Je to v podstate súhrn dňa skoro ako z denníka. To by ešte nebolo až také zvláštne. Reálne sa tu vyskytuje len 4 žiačky, jedna učiteľka a riaditeľ školy plus ešte jedna húsenica. Ostatné postavy, ktoré sa objavia sú len úplný doplnok. Medzi dievčatami vládnu dosť zvláštne vzťahy, ktoré by niektorí ľudia označili minimálne ako shoujo‑ai. Všetky postavy niečim vynikajú, ale okrem učiteľky nepôsobí žiadna neprirodzene.

Animácia je priam minimalistická, ale nepôsobí neprirodzene. Uvažoval som aj o tom, že to bolo pre nedostatok peňazí na realizáciu. Určite však vytvára atmosféru a nepôsobí bezducho ako niektoré iné aktuálne animácie. Aby sme sa rozumeli. Minimalistiacká animácia neznamená zjednodušené tvary postáv (napríklad na spôsob vedľajších postáv v Di Gi Charat), ale len zjednodušenie pohybov. Cesta po schodoch je napríklad animovaná ako pohyb vodorovných čiar. Ozvučenie tiež dosť vyniká.

Za spracovanie príbehov a celkovú atmosféru udeľujem 2 body. Ide o veľmi vhodné relaxačné anime. Za animáciu nestrhávam žiaden bod, pretože aj napriek minimalistickému stvárneniu ide o veľmi vhodné použitie rôznych výrazových prostriedkov. Za to, že sa animácia úplne vymyká štandardu práve naopak udelím jeden bod aj keď nie za kvalitu, ale za úplnú odlišnosť od priemeru. Za ozvučenie udelím jeden bod, aj keď nebolo nejako extra výnimočné, ale bolo veľmi vhodne zvolené a vynikajúco tvorilo atmosféru.

Súčet bodov

  • + 2 body za spracovanie príbehov,
  • + 1 bod za vytrhnutie z animačného priemeru (nie za kvalitu animácie),
  • + 1 bod za ozvučenie.

Celkovo + 4 body.

(17:55 4. júla 2008)

Druhá séria ma teda naozaj dostala. Nečakal som žiadne sklamanie, ale ani som nečakal nejaké zlepšenie (a to práve prišlo). Navyše to nebolo len mierne zlepšenie, ale zase úplný úlet aj v porovnaní s prvou sériou. Animácia sa v podstate skoro nezmenila (aspoň nie výrazne). Pribudli len 3D efekty v niektorých scénach. Dej mal v prvej epizóde silný spád, čo spôsobilo o dosť vyšší pôžitok z pozerania. Prvá časť nebola až taká oddychová. Hlavne ak si človek chcel všetko aj naozaj prečítať čo sa napísalo na obrazovku. A to nezriedka bolo dosť ťažké, pretože sa tu niektoré zábery objavili len na niekoľko málo frameov. Napríklad text „heaven“ na ceste bol len na dvoch frameoch (aj to len preto, že na jeden nevošiel celý). Miestami som mal pocit, že z toho chcú spraviť lekcie angličtiny. Najzábavnejší bol asi jedálny lístok (prečítajte si názvy jedál). Pekné bolo aj to, že na cigaretách sa objavilo varovanie o škodlivosti fajčenia (v angličtine).

Príbeh prvej časti sa odohráva pred prvou sériou. V úvode nastal dobrý časový chaos (samozrejme úmyselný anti‑lineárny dej) aký som už dobrých pár rokov nevidel. Príbeh sa začína prijímačkami, následne pokračuje prisťahovaním sa do Hidamari‑sou a zoznámením sa hlavných postáv. Táto epizóda sa samozrejme odohráva vo viacerých dňoch, ale vzhľadom na to, že šlo o úvod možno to bude jediná výnimka.

(7:27 27. septembra 2008)

V druhej sérii už porušili niekoľko pravidiel z prvej série (boli aj viacdňové časti a príbehy). Pribudli aj ďalšie postavy, čo však nemôžem hodnotiť až tak pozitívne (vzhľadom na charaktery niektorých postáv). Dostal som sa aj k mange. Môžem povedať, že keď som prečítal príslušnú kapitolu mangy skôr ako som videl anime verziu mal som normálne pocit déjà vu a mal som chuť stopnúť to, pretože som si ani neuvedomoval, že som čítal mangu a animovanú verziu som ešte nevidel. Podobnosť bola podľa toho čo som z mangy prečítal naozaj dosť veľká. Boli však aj zmenené a vynechané časti (napríklad v poslednej epizóde to bolo dosť výrazné vynechanie niektorých vtipov ako aj zopár zmien).

(17:43 28. októbra 2010)

Podobne ako v druhej sérii, aj v tretej sérii boli výrazne zmeny v „pravidlách“, ktoré boli platné v predchádzajúcich sériach. Tento krát pribudli dve nové obyvateľky do našej ubytovne. Príchod nových postáv sa dal už predpokladať, keď sa prvý krát objavili v závere druhého špeciálu k druhej sérii (ale kto to mal vtedy pochopiť, keď nečítal mangu). Pri dĺžke a členitosti príbehov boli tiež zmeny. Najdlhší z príbehov mal až 6 aktívnych dní (doteraz boli maximálne 2 aktívne dni na príbeh, teda čas medzi prvý a posledným dňom bol vynechaný, alebo maximálne z rýchlika zobrazené útržky). Dej príbehov sa odohráva počas celkovo troch školských rokov. (Žiaľ len) dva príbehy sa odohrávajú rok pred príchodom hlavnej hrdinky Yuno. Navyše táto séria prichádza už v HD rozlíšení. Tých rozdielov bolo viacej, ale tento krátky zoznam by hádam stačil. Zostalo však to najdôležitejšie. Spôsob animácie a zábavy. Jednoduchá animácia nezriedka nahradená len jednoduchými obrazcami namiesto kreslenia zložitých scén. Zvuk a schematické znázornenie deja (ako napríklad nakreslenie len stôp na podlahe namiesto chôdze postavy) postačuje na pochopenie deja a navyše vytvára špecifickú atmosféru.

Teraz (po rokoch od dokončení pozerania predchádzajúcich sérii) sa mi ťažko porovnávajú jednotlivé série. Momentálne mám taký pocit, že na tejto sérii som sa asi bavil najviac zo všetkých. Veľmi zaujímave vtipy, prestrihy. Nie som si úplne istý, či sa niektoré veci vyskytovali aj v predchádzajúcich sériach, alebo ako tam boli riešené. Tu som si teraz však všimol niekoľko vecí, ktoré som si v predchádzajúcich sériách nevšimol. Autorom sa pri tejto sérii podarilo spraviť minimálne jednu chybu, keď Nori presťahovali v jednej časti na iné poschodie (Nori je nová postava). V BD verzii však už túto chybu opravili. Mám ešte podozrenie, že práve v poslednom špeciály je ešte jedna drobná chyba, ale tú teraz skúmať a rozoberať nebudem.

Záverečné odporúčanie je úplne jasné. Ak ste videli (a prežili) predchádzajúce série vidieť túto sériu je doslova povinnosť. Jedinou chybou je asi to, že pre toto anime nebol žiaden naozaj dobrý fansub. Obe skupiny čo to robili mali svoje nedostatky. Najlepšie je teda pozrieť obe verzie (ak človek nemá dobrú znalosť japončiny).

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP