http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Mirai shounen Conan (obrázok, 253 kB)
(12:13 28. júna 2008)

„Júl 2008: Ľudstvo čelí záhube. Super elektro‑magnetické zbrane, omnoho viac ničivejšie ako atómové bomby, za okamžik vyhladili polovicu Zeme. Na zemi prebiehali veľmi silné tektonické zmeny. Zemská os sa posunula. Päť kontinentov sa úplne roztrhlo a potopilo sa v mori.“

Týmito slovami začína jedno z prvých diel majstra animovaného filmu Hayao Miyazakiho. (Problém je len v tom, že takto začínajú všetky diely TV seriálu, čo je zbytočných 80 sekúnd v 25 epizódach). Samotný dej sa rozbehne o 20 rokov neskôr. Na malom ostrove žijú Conan a „dedko“ (predpokladám, že nie biologický). Jedného dňa na ich ostrov „zavíta“ dievčatko Lana (presnejšie povedané je doplavená morom). Lana je na úteku pred ostrovom/mocnosťou s názvom Inustria. Keď na ostrov prídu prenasledovatelia so zbraňami je už každému jasné, že asi veľmi priateľský nebudú. Lana je ich jediným spojením ku veľkému vedcovi, jej dedkovi. On má kľúč k oživeniu solárnej energie (satelit krúžiaci vo vesmíre). Po tom, čo unesú Lanu a zrania Conanovho „dedka“ (ktorý následne zomrie) sa Conan vyberie na cestu aby zachránil Lanu. Tu sa začína jeho veľké dobrodružstvo o záchranu Lany a vlastne aj celého známeho sveta.

Aby som nepokazil zážitky z pozerania, tak tu ukončím úvod do deja aj keď by sa dalo ešte dosť veľa rozprávať. Ešte malé predstavenie dvoch hlavných postáv: Conan je na prvý pohľad normálny chlapec. Zdanie však klame, jeho super schopnosti (priam až nadprirodzené) by mu určite závidel aj nejeden super hrdina (snáď okrem X-menov a supermana). Dokáže to čo sa ani anime hrdinom väčšinou nepodarí. Je extrémne šikovný, vytrvalý a má jasný cieľ (zachrániť Lanu). Lana je na prvý pohľad rovnako normálne dievča. Na rozdiel od Conana jej nezvyčajné schopnosti sú len duševné. Dokáže sa rozprávať s vtákmi a telepaticky so svojím dedkom. Ten kto pozná Miyazakiho tvorbu určite spozná Pazu‑a a Shitu z Laputy. Pozorný divák určite zazrie viacej podobností s novšími dielami majstra Miyazakiho (napríklad Nausicaä, Mononoke hime a iné).

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Toto anime existuje v 26 dielnej seriálovej verzii. Každá epizóda má (so zvučkami) 29 minút ( žeby z času, keď sa ešte nevysielala reklama v TV?). Existuje ale aj filmová verzia, ktorá má len 2 hodiny (teda len pätina času oproti seriálovej verzii). Z toho vyplýva aj dosť silná redukcia deja a teda aj poslabšie vysvetlenie niektorých vecí. Nehovoriac o vynechaní veľkého množstva zvratov zo seriálu. Tu však boli niektoré scény nanovo nahovorené a teda väčšinu zmien ani nie je možné postrehnúť bez znalosti seriálu. Podľa mňa však chýba dosť veľa vysvetlení a niektoré skoky (aby bolo možné napasovať dej ku požadovanému koncu) boli dosť čudné a nelogické. Keď som zbadal poslednú scénu filmu som zostal normálne až v šoku (pôvodne totižto bola použitá v úplne inej časti seriálu). Keďže bola nanovo nadabovaná, tak možno bude vyzerať ukončenie normálne (ale práve tu je asi najväčšia logicko‑technická chyba, ktorá ako jediná odporuje aj vnútornej logike a predchádzajúcemu deju).

Príbeh bol inšpirovaný knihou Alexandra Key‑a „The Incredible Tide“. Po technickej stránke ide o dosť zmiešané dielo. Toto anime by som charakterizoval ako o sci‑fi rozprávku pre malé deti. Použité zjednodušenia sa dajú odpustiť (keďže zameranie bolo skôr na deti). Takisto je možné odpustiť aj porušovanie zákonov fyziky (z rovnakého dôvodu). No aj napriek tomu mi tu vadilo dosť veľa technických a logických chýb. Niektoré si človek ani nemusí uvedomiť (keď sa nad stavom vecí reálne nezamyslí), no niektoré mi priam bili do očí. Navyše tu boli aj dejovo‑historické chyby, za čo s ľútosťou musím strhnúť jeden bod. Príbeh je spravený veľmi dobre. Aj keď nie je až také ťažké predpovedať čo bude nasledovať to čo človek čakal, že sa stane až na konci sa stane podstatne skôr. Následne dej pokračuje ďalšou komplikáciou. To aspoň zabránilo nude a zbytočnému naťahovaniu príbehu jedinou zápletkou. Celkovo za príbeh udelím 2 body. Ozvučenie bolo tiež na dobrej úrovni (teda pre TV seriál, film mal úplne inú hudbu). Za to udelím ďalší bod. O Miyazakiho animácii samozrejme nie je možné pochybovať (rozumej ďalší bod). Výber hlasov a ich nahovorenie bolo zvládnuté rovnako na veľmi dobrej úrovni. Ešte jeden špeciálny bod udelím za to, že sa divák pri pozeraní nenudí a rovnako príbeh nesie dosť hlboké myšlienky vhodné na zamyslenie.

Súčet bodov

  • - 1 bod za logické a technické chyby a nedostatočné vysvetlenie niektorých vecí z minulosti,
  • + 2 body za príbeh a spracovanie (kvalitný príbeh a veľmi dobre spracovaný),
  • + 1 bod ozvučenie,
  • + 1 bod animáciu.
  • + 1 bod výber hlasov a dobrú prácu seiyuu,
  • + 1 bod za faktor zábavnosti v súlade s hĺbkou pointy a morálnym ponaučením,

Celkové hodnotenie je + 5 bodov.

Ak ste priaznivcom štúdia GHIBLI toto anime je priam povinné pozeranie. Osobne to môžem odporúčať každému, komu nevadí, že jeho pôvodné určenie je pre menšie deti a z toho vyplývajúce „obmedzenia“.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP