http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
No Game No Life (obrázok, 123 kB)
(21:37 9. apríla 2014)

Existuje legenda o legendárnom hráčovi menom „  “ (áno, „prázdny priestor“), ktorého nikto neporazil a je vo všetkých hrách na prvom mieste. V skutočnosti sú to však súrodenci Sora a Shiro. Keď sa ich mená napíšu za sebou, tak sa tieto znaky čítajú ako „kuuhaku“ čo znamená ten prázdny priestor. Jedného dňa im príde mail, kde dostanú výzvu na súboj. Je to obyčajný šach, ale protivník je naozaj dobrý. Po tom, čo ho spojenými silami premôžu, dostanú otázku, že či sa nenarodili v zlom svete. Čo ak existuje svet, kde sa o všetkom rozhoduje hrami. Súrodenci ponuku prijali a tak sa ocitáme spolu s nimi vo fantasy svete, kde platia úplne iné zákony. Násilie je zakázané a o všetkých sporoch sa rozhoduje v hrách.

Už som stihol prečítať prvú knihu, podľa ktorej je toto anime spravené a musím povedať, že zatiaľ bola adaptácia veľmi dobrá. Nehovorím, že presná (to určite nebola), ale bolo to dobre spravené. Zmenený formát vyžaduje nejaké zmeny pre lepšie pochopenie. Prvá časť bola (až na úplný záver) dobrá. V druhej časti však už prichádza časť pre fanúšikov šteklivých záberov a scén (v anime sa to objavilo skôr, až mám chuť si prečítať ešte raz tu pasáž knihy, lebo si na danú vec z konca prvej časti nepamätám).

Keďže nechcem prezrádzať veľa z deja, tak poviem len toľko, že prvá časť ma skôr príjemne prekvapila. Kniha mala pasáže písané tak trochu kostrbato, ktoré boli v anime dobre zaobalené. V knihe ma určite nepotešili niektoré pochybné veci. Žiaľ takzvaný fanservice je zrejme modlou, ku ktorej sa skoro všetci modlia a aj v tomto prípade jej bude viac než dosť (predpokladám, že už v ďalšej časti si prídu na svoje všetci fanúškovia a bude toho o dosť viac než len v ukážkach naznačili). Mne osobne to kazí celý dojem aj z knihy aj z anime a práve to je hlavný dôvod, prečo som zvažoval, že či to mám, alebo nemám čítať/pozerať ďalej. Poviem však toľko, že aj napriek tým „zlým“ častiam som rád, že som prvú knihu prečítal. Bolo tam celkom dosť dobre spracovanej akcie, hoc nekrvavej. Môžete sa pozrieť ako súrodenci úplne zmenia svet, do ktorého sa dostali. Vedomosti sú silná zbraň. No ale aj oni dostanú zabrať. Nie všetko je také ako to vyzerá.

(19:34 25. júna 2014)

Tento seriál je na jednej strane je jedným z najlepších seriálov sezóny (nechcem tvrdiť, že najlepší, druhého kandidáta budem pozerať neskôr ako blok častí). No na druhej strane je tento seriál aj jedným z najpochybnejších seriálov tejto sezóny. Hlavný príbeh je zaujímavý (za čo udelím hneď 3 body). Nápady na hry sú tiež výnimočné a pri čítaní kníh som normálne zostával v úžase nie len nad samotnou hrou, ale aj nad nečakanými riešeniami (za to udelím tiež 3 body). Toto bolo prvá a zatiaľ aj jediná kniha, kde som sa tak začítal, že som skoro zabudol vystúpiť z autobusu. Seriál je rovnako dobrý, aj keď sú tu dosť viditeľné zmeny. Niektoré veci boli zmenené už od prvých časti. V anime sa niektoré veci odhalili skôr ako boli v knihách. Nie je to žiaľ jedná zmena. Niektoré časti sú krátené a okrem toho sú tu aj iné zmeny udalostí, alebo skutočností. Mne osobne v anime dosť chýbali niektoré vysvetlenia, ktoré dávali silnejší zmysel udalostiam. Krátenie sa asi najsilnejšie prejavilo práve pri tretej knihe. Tam bolo asi najviac vynechaných úsekov (a to aj naozaj zaujímavých a pútavých). Táto kniha by si zaslúžila 5 epizód a nie len 4 ako mali všetky 3 spracované knihy. Celkovo však spracovanie musím hodnotiť veľmi dobre, za čo udelím 3 body. To už zahŕňa aj body za ozvučenie a grafické spracovanie, ktoré bolo v takom duchu, ako to autor pôvodne zamýšľal (nemôžem povedať, že dobré, lebo niektoré úseky boli naozaj pochybné, ale práve to bol zrejme autorov úmysel).

Rovnako ako knihy, tak aj anime je však veľmi pochybné. Okrem príbehovej časti tu dôležitú úlohu hrajú aj takzvané „fanservice prvky“. Tie sú tu tak hrozné a často, že za to musím naozaj strhnúť 2 body.

Súčet bodov

  • + 3 body za nápad/svet/hlavný príbeh,
  • + 3 body za samotné hry (teda aspoň tie hlavné; hlavne za nápad a pointu hier),
  • + 3 body za spracovanie, hudbu a kresbu/animáciu (aj napriek kráteniu a zmenám je to naozaj dobre upravená kniha),
  • - 2 body za prehnaný fanservice (ako aj charaktery hlavných postáv),

Celkovo +7 bodov je naozaj dobrý výsledok. Tento seriál určite stojí za to, len... Je tu malý háčik. Dej seriálu končí pri tretej knihe, čo ani z ďaleka nie je koniec príbehu. Ten, kto si potrpí na ukončenie by radšej mal čítať knihy, alebo počkať, či bude aj ďalšia séria, alebo aspoň dokončený preklad ďalších troch kníh.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP