http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Orange Marmalade
(9:29 24. mája 2014)

Viacmenej náhodou som sa dostal ku tomuto kórejskému komiksu. Popis ma síce až tak nezaujal, ale mal som taký pocit, že toto by som si mal prečítať. Môj cit ma zase nesklamal. Len pred malou chvíľkou som dočítal do konca (resp. aspoň pravdepodobného konca - do 119 kapitoly). Môžem povedať, že toto bolo naozaj výnimočné čítanie. Ako prvé ma zaujal formát a spracovanie. Keďže ide o internetovú verziu, obrázky nie sú o rozmeroch strany, ale sú to vysoké obrázky; doslova až rezancovité. Dosť nezvyčajné bolo aj to, že je to plnofarebné a s veľmi dobrou kresbou. To čo ma však naozaj prekvapilo bolo rozmiestnenie snímkou deja. V klasickej (tlačenej) podobe je prakticky nemysliteľné, aby medzi obrázkami boli medzery o rozmeroch celej strany, no to je to bežný efekt. Jednotlivé dejové snímky sú rozmiestnené na hlavnom obrázku s veľkými medzerami. Je to jednoducho výrazový prostriedok, s akým som sa ešte doteraz nestretol a použiteľný (aspoň v takomto rozsahu) je len v internetových komiksoch. Navyše pôvodne vydanie obsahovalo aj hudbu, čo by sa v tlačenej podobe len veľmi ťažko presadilo. (Nanešťastie ja som mal verziu bez hudby v pozadí a podobne som ani nepozeral linky na hudbu, ktorú tam dávali; kto by to už prepisoval z obrázku... ^__^ )

Poďme však už k deju. Príbeh sa odohráva vo svete, kde žijú upíri. Prešlo už 200 rokov od dohody, že ľudia nebudú hubiť upírov a oni nebudú piť ľudskú krv. Vďaka tomu už nemajú problém so slnečným svetlom, no postupom času zároveň stratili aj svoju silu. Jediná vec čo zostala je to, že stále pijú krv, no už len bravčovú. Môžu tak už žiť medzi ľudmi. Keďže však antipatia voči upírom nikdy neustala, stále sa musia skrývať. Hlavná hrdinka Mari má 18 rokov. V škole počas prestávky normálne je ľudské jedlo, no potom ide na záchod vyvrátiť naše jedlo a vypiť svoj balíček krvi. Keďže je upírka, musela sa spolu s rodinou často sťahovať. Aj teraz sa stráni spolužiakov. Na jej smolu ju raz počuje jedna spolužiačka spievať a hrať na gitare, tak ju otravuje až kým jej nesľúbi, že vstúpi do práve založeného školského krúžku hudobnej skupiny.

Hlavného mužského hrdinu stretávame za ešte o čosi netradičnejších okolností. Jedného dňa keď ide Mari domov, zaspí vo vlaku. Keď si k nej prisadne najobľúbenejší chalan zo školy. Mari zacíti jeho sladkú krv a v spánku sa pokúša vypiť ju. Našťastie jej hryzáky sú zbrúsené (v rámci maskovania na ľudskú podobu). Preto to len vyzerá ako ako keby ho chcela pobozkať. Keď sa Mari zobudí a zistí čo sa stalo, ujde z miesta činu. Jaemin zostane v šoku a na ďalší deň ju v škole vyhľadá. Keďže aj Mari je krásavica, iste nie je ťažké predstaviť si, ako to bude pokračovať. Len ako to všetko dopadne? V prostredí kde všetci nadávajú na upírov a opovrhujú nimi ako keby to ani neboli cítiace bytosti, ale len hnusné príšery bez akéhokoľvek citu.

Hodnotenie bude dnes naozaj dobré. Tento komiks sa v mojom osobnom rebríčku určite zaradil medzi tie najlepšie (momentálne je v top 3). Nechýba mu nič. Má fantastickú kresbu (2 body), veľmi dobrý a netradičný príbeh (3 body). Za nápad, spracovanie a postavy udelím rovnako 3 body. Prostredie je v celku originálne. Začiatok príbehu som priam hltal a zanedbával som takmer všetko ostatné. V strede sa to trochu zvoľnilo, ale záver bol naozaj dobrý. Autorovi možno vyčítať len zopár málo technických problémov ktorých sa dopustil (a to nehovorím len o zrážanlivosti krvi). Pre samotný príbeh však tieto chyby nie sú nejako kritické. V niektorých prípadoch by pokusy o vysvetlenie priamo v deji boli skôr na obtiaž a ničili by celkové spracovanie. Preto je možno aj vhodné, že sa nevenoval ich prípadnému vysvetľovaniu.

Súčet bodov

  • + 2 body za kresbu,
  • + 3 body za príbeh,
  • + 3 body za spracovanie/postavy/nápad,

Celkové hodnotenie je + 8 bodov.

Moje odporúčanie je jednoznačné: táto manhwa určite stojí za to, aby si ju prečítal každý.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP