http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Ozma (obrázok, 163 kB)
(18:30 25. marca 2012)

Čírou náhodou som dnes narazil na toto anime. Pozrel som si, že autor ma na svedomí sériu Vesmírnych železníc (Ginga tetsudou 999 a ďalšie). Dej sa odohráva v bližšie nešpecifikovanom čase, keď sa slnečná aktivita zvýšila a vysušila veľkú časť zeme a táto je tvorená prevažne púšťami.

Príbeh začína keď sa Sam prechádza po púšti na svojom vznášadle. Keď v tom zrazu natrafí ako armáda naháňa niekoho na klzáku. Do všetkého sa zamieša piesočná veľryba (tu ich volajú „Ozma“ a odtiaľ je aj pomenovanie). Hlavný Sam v poslednej chvíli zachráni neznámu osobu pred utopením sa v pohyblivom piesku. Až neskôr zistí, že to je dievča – Maya. Armáda samozrejme nenaháňala Mayu len pre nič za nič. V prvých dvoch epizódach sa divák ako ináč nič poriadne o tajomnej postave nedozvie.

Počas pozerania prvej časti som mal miestami pocit, že si niekto (či už autor, alebo režisér, alebo niekto iný) dobre šňupol „Spice(toto prirovnanie mi napadlo aj pre podobnosť s Dunou). Z anime priam sála atmosféra starých sci‑fi seriálov (a to nie len v dobrom, ale aj v zlom). Kresba je tiež dosť nezvyčajná na dnešnú dobu, ale je to aspoň oživenie šedého priemeru. Je dosť možné, že príbeh nebude jeden z tých najlepších, ale môže to byť len moja neopodstatnená zlá predtucha. Určite sa je priestor na zlepšenia, ale ak sa to nerozbehne, môže to byť zase jedna z nekonečných sérii odnikiaľ nikam.

(7:58 22. apríla 2012)

Zlá predtucha pokazenia príbehu sa v tomto prípade našťastie nenaplnila. Určite to ani nie je seriál odnikiaľ nikam. Celé toto dielko malo len 6 časti (teda z pohľadu časového rozsahu približne 2 hodiny je to len mierne dlhší film). Rozbeh bol síce trošku pomalší, ale nebol prehnane dlhý. Po tretej časti sa začali postupne vysvetľovať všetky veci. Ukončenie bolo primerané a vhodné pre toto retro sci‑fi.

Hodnotiť veľmi nie je čo. Podľa jedného kritéria by si toto dielo ako novinka pre svoju netradičnosť malo zaslúžiť body (predsa len retro štýl so všetkým čo k tomu patrí v dnešnej dobe je aj možno trochu o odvahe autorov/producentov). Kvalita príbehu a animácie však nie je nejako oslnivá. Takže by som body mohol udeliť len za únik od aktuálneho šedého priemeru (a to nie len sci‑fi žánru). Žiaľ ani body za originalitu príbehu by som podľa objektívnych kritérií udeliť nemohol (aj keď takéto spojenie bolo trošku zaujímavé a možno aj originálne). To že si niekto šňupol „Spice“ je prakticky isté. Pre niekoho to môže byť dôvod na pozeranie, iného však tento „fakt“ môže odradiť.

Vzhľadom na rozsah tohto dielka (len 6 častí) však vyslovím odporúčanie. Ak patríte medzi ľudí, ktorý pozerali staré sci‑fi zo sedemdesiatych rokov, alebo obľubujete starý štýl, prípadne si chcete niečo v takomto štýle pozrieť ako referenciu, potom si pozrite toto anime.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP