http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Sakasama Patema (obrázok, 123 kB)
(17:54 27. apríla 2014)

Po dlhom čakaní a neúnavnom pozeraní, kedy sa bude dať objednať DVD, som už aj pomaly zabudol, že tu má byť tento film. Piatok však bol konečne ten deň, keď sa film objavil na DVD a BD. Preto konečne prinášam malý komentár.

Patema je na prvý pohľad normálne násťročné dievča, ktoré zjavne žije v nejakom svete po veľkej katastrofe. Všetci sú v podzemí. Keďže Patema je veľmi zvedavá, chodí do zakázanej oblasti, kde je stále možné vidieť následky veľkej katastrofy. Je to už dávno, čo sa svet rozdelil na dve časti. Nie však obyčajným spôsobom, ale gravitačným. Jedna polovica sveta je normálna, no druhá žije opačne. Slovo protinožci tu nadobúda iný – doslovný význam. Tam kde je pre jednu skupinu ľudí podlaha, pre druhú je strop a oni chodia po „povale“. Na jednej zo svojich výprav je Patema napadnutá takýmto „netopierim človekom“. To spôsobí to, že spadne na „dno“ a následne sa ocitne v opačnom svete.

Age (čítaj po anglicky, resp. ako by to anglicky prečítal Japonec, teda „Eidži“) je chlapec, ktorý rád sníva a pozerá sa na oblohu. Jeho otec chcel vzlietnuť k oblohe. Jedného dňa však zo zakázanej oblasti vyletí plecniak. Za chvíľku si po neho príde dievča, ktoré sa musí držať, aby neuletelo do oblohy. Takto sa stretnú naši hlavný hrdinovia a začne sa ich veľké dobrodružstvo. Spolu musia prekonať veľké problémy. To samozrejme nehovorím o problémoch s rôznou gravitáciou, ale o svete, kde Age žije. V tomto svete vládne tvrdá diktatúra, vymývanie mozgov. Byť opačne gravitačne orientovaný je smrteľný hriech a privoláva boží trest.

Hodnotenie tohto filmu je naozaj náročné. Isté je toľko, že grafickému spracovaniu nie je čo vyčítať. Je na naozaj dobrej úrovni za čo udelím dva body. Podobne je na tom hudba, ktorú nám počas deja hrá ruský filharmonický orchester (aspoň pokiaľ som dobre čítal záverečné titulky). Tu tiež udelím dva body. Už od kedy som sa o tomto filme dozvedel, som uvažoval nad tým, aký príbeh bude priradený k tomuto filmu. Nevedel som si totižto predstaviť, čo by sa s týmto motívom dalo spraviť (ak nerátam netradičnú romantiku, ktorá to našťastie nebola). Hlavné motívy filmu už boli prezradené v ukážkach, ktoré začali byť zverejňované boli pred dvomi rokmi. Do filmu sa toho veľa nového nedostalo, no nedá sa povedať, že by bol príbeh plytký. Možno aj pre toto sklamanie, za príbeh neudelím žiaden bod. Filmové spracovanie (kamera, strih, réžia a pod.) je našťastie veľmi dobré, takže divák nepríde o pekný zážitok z pozerania filmu. Za to udelím posledný bod. Na záver ešte spomeniem jeden detail, ktorý som si všimol pri pozeraní. Fyzika a logika daného sveta má trhliny. Teraz samozrejme nehovorím o obrátenej gravitácii, ale o iných detailoch fyzikálnych zákonov ako aj logiky „konca sveta“ (rozmerového konca, nie časového).

Súčet bodov

  • + 2 body za animáciu,
  • + 2 body za ozvučenie,
  • 0 bodov za príbeh (nie je na toľko výnimočný, aby som udelil body),
  • + 1 bod za spracovanie (kamera, strih, réžia a pod.),
  • 0 bodov za fyziku a logiku sveta.

Celkové zhrnutie: 5 bodov; film určite stojí za pozretie.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP