http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Gake no ue no Ponyo (obrázok, 201 kB)
(17:14 29. júla 2008)

Film začína dosť netradične, ale zároveň aj typicky pre štúdio GHIBLI. Začiatok deja je pod morskou hladinou (to je to netradičné), kde sa hmýri pestrý morský život uprostred ktorého je človek a v pozadí sú netradičné inteligentné morské živočíchy (atmosféra žánru fantasy je dosť podobná niektorým filmom Hayao Miyazakiho – to je ten typický prvok). Tu stretávame človeka žijúceho v mori (zjavne ochranca mora) ako aj hlavnú hrdinku, malú „zlatú rybu“ (aj keď na pohľad viacej pripomína maňušku v GHIBLI dizajne ako rybu). Ponyo (takto našu zlatú rybku nazve neskôr hlavný hrdina) si vyrazí na „prechádzku“ k morskej hladine. Tu sa stretne s loďou a hromadou odpadkov.

Sousuke je obyčajný päťročný chlapec a vyrastá na kopčeku v blízkosti mora. Jedného dňa ráno, keď sa ide hrať k moru nájde záhadnú bytosť uväznenú v zaváraninovom pohári. Von ju dostane jedine tak, že rozbije pohár, pričom sa však poreže. Ponyo v zápätí ranu oblíže čim sa napije Sousukeho krvi. (To sa samozrejme nezaobíde bez vedľajších následkov.) Teraz sa už môže začať fantastické, neuveriteľné dobrodružstvo chlapca a dievčatka (teda vlastne zlatej rybky).

Toto dielko je možné hodnotiť jedine ako rozprávku pre malé deti. V tejto kategórii si aj dosť dobre počína. Majster Hayao Miyazaki sa opäť raz vrátil z dôchodku, aby náp priniesol nový film (a synovi ukázal ako sa to má robiť). Animácia je ako vždy na GHIBLI úrovni (rozumej +1 bod). Ozvučenie bolo dosť výrazne. Na prvé počutie/pozretie sa mi nezdalo byť však až také dobré, ako bolo v iných GHIBLI filmoch. Dlho som zvažoval, no nakoniec som sa rozhodol udeliť jeden bod aj za hudbu. Príbeh ako taký považujem za dosť originálny. Jeho spracovanie bolo tiež na veľmi dobrej úrovni a preto udelím jeden bod za príbeh a spracovanie.

Súčet bodov

  • + 1 body za GHIBLI animáciu,
  • + 1 bod za ozvučenie (aj keď len s odretými ušami),
  • + 1 bod za príbeh a spracovanie

Celkovo + 3 body.

(Odporúčanie na záver:) Tento film je priam povinné pozeranie pre všetkých fanúšikov filmov štúdia GHIBLI. Divákom, ktorí nemajú radi anime určené pre menšie deti, alebo potrebujú veľa krvi a násilia však odporúčam tomuto filmu sa radšej širokým oblúkom vyhnúť. Aj keď to nie je až na rozprávkovej úrovni Totora, stále je tu jasné podobné určenie.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP