http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Rokka no yuusha (obrázok, 112 kB)
(11:43 19. júla 2015)

Legenda vraví, že keď sa prebudí démon zo svojho hlbokého spánku a zmení svet na peklo, bohyňa osudu vyvolí šesť hrdinov a dá im moc zachrániť svet. Hrdinov je vždy šesť, alebo lepšie povedané doteraz ich bolo vždy šesť, ako to bolo dané aj v proroctve. Tento krát sa ale na mieste stretnutia objaví až sedem ľudí. Je niekto z nich podvodník, alebo špión? (Toto stretnutie sa ale odohrá až vo štvrtej časti; ale aj tak ich je všetkých vidieť vo zvučke, tak to hádam môžem prezradiť.)

Príbeh začína hodný čas pred tým, ako sú vyvolený hrdinovia. Rozprávač príbehu Adlet Mayer vrhne na turnaj a preruší súboj dvoch finalistov. Za toto si samozrejme zaslúži trest. Preto je zavretý do väzenia. Tu dostane aj vzácnu dievčenskú návštevu a zároveň sa dozvieme niečo o jeho minulosti. Následne je odsúdený na doživotie. Keďže je ale vyvolený príde po neho princezná (ďalšia z vyvolených) a spolu sa vyberú na výpravu. Princezná je samozrejme celkom pekný kvietok (a to v oboch významoch; je aj krásna, ale aj dosť nezbedná).

Knihy som zatiaľ nečítal, takže neviem povedať do akej miery je to verné originálu, no anime je zatiaľ v celku dobré. Určite lepšie ako som podľa úvodného popisu čakal (hlavne som nečakal, že až tak dlho bude trvať, kým sa dopracujeme k stretnutiu, ktoré je v podstate základom popisu aj pre knihu aj pre anime). Okrem toho musím pochváliť tvorcov. Dynamické scény boli veľmi dobre zvládnuté. Prácu má na starosti prakticky neznáme štúdio (je to ich prvá samostatné práca; doteraz robili len pomocné práce). Animácia ma preto naozaj prekvapila. Buď sú naozaj dobrý, prípadne perfekcionisti, alebo sa chcú len predviesť (prípadne si veria pri predajoch tak majú naozaj dobrý rozpočet). V každom prípade pre diváka je to jedno. Dôležitý je výsledok, ktorý naozaj stojí za to a to nie len po stránke animácie, ale aj po hudobnej stránke.

(7:28 20. septembra 2015)

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Musím povedať, že tento príbeh ma dosť prekvapil. Vôbec som nečakal takto pomalý vývoj deja. Tým nechcem povedať, že by to bolo slabé, alebo nebodaj, že to bola nuda. Jednoducho som len nečakal to, že na ostrov démona dostanú až v poslednej časti. Problémy, ktoré prechádzali odhaleniu podvodníka zabrali naozaj veľa času. Navyše ani po jeho odhalení sa to celé nekončí. Po skončení poslednej epizódy som mal chuť prečítať si knihy a dozvedieť sa pokračovanie. Obávam sa však, že pri autorovej schopnosti naťahovať dej sa ďalšieho reálneho výsledku tak skoro nedočkám (aj keď podľa názvov kapitol naozaj ťažko povedať; zavádzajúce názvy kapitol boli aj v prvých troch knihách). Vydaných bolo šesť kníh a podľa názvov kapitol to vyzerá tak, že do anime sa dostali prvé tri.

Príbeh anime bol po celkovej stránky dosť zaujímavý. Neviem či autor mal viaceré veci dopredu naplánované*, ale v anime boli odvolávky na záverečné riešenie už od prvých epizód. (*: O neznámom stave plánovania deja do budúcnosti hovorím preto, že minulý rok tu bol seriál, kde malo anime výraznejšie zmeny oproti knihe. Autor zjavne až neskôr domyslel niektoré dejové zvraty a anime sa už tejto zmene prispôsobilo – teda boli upravené niektoré scény. To môže byť aj prípad tohto anime, no zase nemusí) Preto za príbeh udelím jeden bod. Postavy boli rovnako zaujímavé (samozrejme hovorím o ich charakteroch, no ale aj ich pozadí a minulosti). Za to udelím druhý bod. Tretí bod udelím za svet, v ktorom sa tento dej odohráva. V úvodnom popise, som písal o kvalite animácie, no už vo štvrtej epizóde sa tu objavili trhliny v tejto mojej teórii... Niektoré možno boli spôsobené zlou kompresiou obrazu (reálne vysielanie nemuselo mať tento problém), ale boli tu aj detaily, ktoré sa mi nepozdávali. Hudba nebola až tak výrazná, ale bola veľmi dobre zladená s obrazom. Celkový dojem bol naozaj veľmi dobrý. Za audiovizuálnu stránku preto udelím jeden bod (chvíľočku som uvažoval aj o udelení dvoch bodov; dnes som už aj bez toho dosť štedrý). Posledný bod udelím za autorovu schopnosť naťahovať dej bez toho aby bol nudný alebo dokonca trápny. Práve naopak; celý dej bol dosť zaujímavý a napínavý. Jediná vec, čo sa mi na tomto seriály nepáčilo je to, sme sa nikam nedostali (a bude to chcieť pokračovanie).

Súčet bodov

  • + 1 bod za príbeh (zaujímavosť, pútavosť),
  • + 1 bod za postavy (charakter, pozadie = minulosť),
  • + 1 bod za zaujímavý svet,
  • + 1 bod za audiovizuálnu stránku (možno hodné aj dvoch bodov),
  • + 1 bod za autorovu schopnosť nepokaziť dej jeho naťahovaním,

Celkovo + 5 bodov.

Záverečný komentár: Nedokážem sa zbaviť pocitu, že som toto anime bodovo nadhodnotil, ale keď som chcel byť aspoň trochu objektívny, nemal som veľa možností. Priaznivec akčných seriálov by ale nemal byť sklamaný (teda pokiaľ nečaká hektolitre krvi každú epizódu; krv tu v takom rozsahu určite netiekla).

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP