http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Uta kata (obrázok, 220 kB)
(19:26 7. septembra 2008)

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Pôvodne som sa k tomuto seriálu dostal viacmenej náhodou. Môj cit na anime, ktoré sa mi bude páčiť ma tento krát nesklamal, ale ani prvá epizóda ma nemohla pripraviť na to, čo som v tomto seriáli videl. Poďme však pekne po poriadku...

Ichika je štrnásťročné dievča. Dej príbehu sa začína v jej pravidelnom čudnom sne, kde stretáva lietajúce dievča, ktoré povie (doslovný citát): „Ja som ty a ty si ja. Ale prišla som preto, aby...“ (veta je akustický prerušená, takže na začiatku nevieme prečo vlastne prišla). Ráno sa Ichika už na sen nepamätá. Reakcia rodičov, keď im ráno povedala o sne, sa mi zdala dosť neprimeraná (praktický žiadna). Čo ma však naozaj zaskočilo prvý krát bolo niečo iné. Keď Ichika odišla do školy povedali: „Je to jej posledný deň“. Najprv som ani nechcel veriť tomu čo povedali. Ale to ma len uistilo v tom, že toto anime nebude len taký obyčajný priemer. Pri upratovaní starej školskej budovy zazrie Ichika v zrkadle dievča, ktoré nie je na skutočnej strane zrkadla. Neskôr zistí, že pri tomto stretnutí stratila mobil s pre ňu veľmi vzácnym darčekom. Keď sa vráti do školy po chvíľke ho nájde. Je tu však jeden problém. Mobil a prívesok sú len v zrkadle. V reálnom svete jednoducho nie je. Po chvíľke príde to dievča a povie, že jej ho vráti ak aj ona pre ňu niečo spraví. Zúfala Ichika súhlasí, ale to ešte netuší na čo sa to vlastne dala.

Následne prejde Manatsu (tak sa toto dievča neskôr predstaví) cez stenu zrkadla do reálneho sveta. Tu sa aj dohodnú podmienky vrátenia. Talizman je zmenený (ozdobné „guľôčky“ zmenili farbu). Ichika ich musí použiť všetkých 12 a napísať svoje pocity do zošita. Po dokončení dohody sa hneď aj aktivuje prvá z nich. Za oknom sa zrazu zjavi veľká postava. Na Ichike sa zrazu zmenia šaty a preletí strechou spolu s Manatsu. Tu sa aj dozvie čo sa vlastne deje. Tá veľká postava je džin slnka a Ichika teraz vidí svet jeho zmyslami. Nakoniec sa Ichika vráti domov spolu s Manatsu. Poprosí rodičov, či by u nich cez prázdniny nemohla zostať Manatsu cez prázdniny s odôvodnením, že je to jej listová kamarátka. Sama však neverí, keď rodičia súhlasia a ani nemajú žiadne otázky a námietky. Teraz sa už môže začať veľké letné dobrodružstvo (ak je to tak vôbec možné označiť).

Aj keď tento popis možno znie ako ľahký žáner, no ako celok toto anime nie je možné zaradiť do ľahkého žánru. Ako je už z popisu pravdepodobne jasné, rodičia vedia viacej ako divák (aj viacej ako Ichika). Okrem Manatsu je tu ešte aj záhadná susedka Saya, ktorá sleduje Ichiku (okrem iného aj zo strechy budovy). Potom sú tu ešte dvojičky Sei a Kai, ktorý tiež vedia viacej, ale nemôžu nič povedať, lebo by to bolo proti pravidlám. Pozvoľne sa však celý dej posúva niekam inam. Pomaly sa dozvedáme viacej z minulosti a pozadia jednotlivých postáv. Rovnako aj „veľké dobrodružstvo“ sa postupne mení na niečo iné (hlavne pre samotnú Ichiku). Od druhej polovice už musí byť jasné každému, že toto nie je len nejaká zábavná hra. Viacej však už nepoviem (už aj tak som povedal priveľa).

Námet príbehu je naozaj netradičný a určite si zaslúži jeden bod za originalitu. Spracovanie príbehu bolo tiež na veľmi dobrej úrovni. Rozbeh nebol veľmi dlhý, ani nudný. Divákovi je stále ponúkaný ďalší kúsok do skladačky príbehu aby si mohol lámať hlavu nad tým, čo sa tam vlastne deje. Za udržiavanie, ba priam vylepšovania úrovne, ako aj celkové spracovanie preto udelím hneď 2 body. V pozadí počas deja dosť často znela veľmi dobré zvolená hudba, ktorá veľmi dobre vytvárala tú správnu atmosféru. Za ozvučenie teda udelím ďalší bod. Jeden špeciálny bod udelím za nepredvídateľnosť deja. Keď už som mal pocit, že tuším kam to smeruje, dej sa zrazu zvrtol niekam inam (respektíve očakávaná udalosť sa vôbec nestala a namiesto nej sa stalo niečo úplne iné). Žiaľ musím jeden bod aj strhnúť. Konkrétne za úplne zbytočné a nepotrebné pohľady pod sukne, ktoré vôbec nemuseli byť. (Za iné zábery, ktoré mali aspoň dejový zmysel bod nestrhávam.) Žiaľ nevysvetlili všetky detaily, takže časť stále zostáva na fantázii diváka. Za to však bod nestrhnem, pretože všetko naozaj podstatné pre dej bolo vysvetlené. A na záver ešte jedna perlička. Pre každú z dvanástich častí navrhoval(a) kostým pre Ichiku iný(á) dizajnér(ka). Išlo pri tom o dosť známe mená (ak už nie priamo mená, aspoň ich diela sú známe).

Súčet bodov

  • + 1 bod za netradičný námet,
  • + 2 body za naozaj kvalitné spracovanie,
  • + 1 bod ozvučenie,
  • + 1 extra bod za nečakané dejové zmeny/prekvapenia,
  • - 1 bod úplne zbytočné ukazovanie záberov pod sukne.

Celkové hodnotenie je + 4 body.

Moje odporúčanie je v tomto prípade úplne jednoznačné. Toto dielo sa určite oplatí vidieť (vrátane poslednej OVA rozlúčkovej časti). Takže prajem príjemné zážitky pri pozeraní „bublinkových útržkov básní“ (veľmi voľný preklad názvu).

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP