http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
sola
(13:14 9. apríla 2007)

No z tohto anime je jednoznačne cítiť mystický nádych podoný Kanon/Kanon 2006/Air. Opäť raz nechýba (zatiaľ len jedno) záhadné a tajomné dievča. A opäť raz má svoj problém, ale nie je to žiaden bežný dievčenský problém (prevzatý citát z epifanovej recenzie Kanon). Miestami som si v tomto anime spomenul aj na ďalšie nie celkom prirodzené anime Wind -a breath of heart-. Momentálne sa určite nachádza na liste priebežne sledovaných anime (chcem si čím skôr potvrdiť moje podozrenie (hraničiace s istotou) o pravej podstate hlavnej hrdinky). Všeobecné hodnotenie k tomuto anime zatiaľ nevyslovujem, keďže nemôže byť ani zďaleka objektívne aj vzhľadom na celkom slušný počet ľudí v tejto komunite, ktorým sa nepáči anime Kanon/Kanon 2006.

K samotnému príbehu zatiaľ nie je veľa čo povedať. Okrem záhadných dievčat, čudných okolností, je tu ešte hlavný hrdina, ktorý žije v mierne inom svete – vo svete svojich fotiek oblohy.

(7:29 4. novembra 2007)

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Už samotný názov pripomína oblohu (kanji 空 sa môže čítať aj ako sora aj ako sola). Takže je skoro jasné, že sa celý dej bude točiť okolo oblohy. Je to však ináč ako by človek mohol čakať. Hlavný hrdina Yorito je školák – fotograf – posadnutý oblohou a jej fotografovaním. Jeho posadnutosť pochopí divák až neskôr. Dievčenských úloh je tu mierne viacej. Okrem Many a jej sestry je tu ešte Aono (Yoritova sestra) a Matsuri, ktorú Yorito náhodou stretne pri fotení úsvitu. Zo samotného príbehu vám veľa už nepoviem, aby som vám nekazil radosť z pozerania. Poviem už len toľko, že nepôjde o normálnu romantiku. Skôr je to mystický príbeh s nadprirodzenými nočnými bytosťami.

Niekoľkým ľudom sa toto anime nepáčilo, ale podľa mňa bolo dobré, preto aj moje hodnotenie je kladné. Aj keď nočné bytosti nie sú zriedkavým javom, takéto som však ešte nestretol a preto ich podstatu a spracovanie považujem za originálne. Za to udeľujem jeden bod. Ťažko hovoriť o originalite príbehu, keďže lovci a lovení sú bežný v prípade nadprirodzených bytostí a ani romantické prvky už originálne asi byť nemôžu. Za samotné spracovanie, ktoré dobre kolíše medzi romantikou, mystikou a akciou však aj napriek tomu udelím jeden bod. Animácia je na dobrej úrovni nie však na toľko aby som udelil nejaký bod. Rovnako je to aj s hudbou. Človek si asi veľmi rýchlo zvyká na vyšší štandard.

Na DVD vyšli aj 2 špeciálne epizódy. Prvá z nich označovaná ako epizóda 14 (aj keď by mala byť označená skôr ako epizóda 5,5, alebo 6,5 aj keď jej reálne spracovanie je také, že ťažko povedať či ju vôbec možno zaradiť do samotného deja príbehu). Tento špeciál je však podľa mňa úplne zbytočný, neprináša nič nové a navyše ani atmosférou nezapadá do samotného deja. Obsahuje len trápny humor Osobne by som neodporúčal sledovať tento špeciál a absolútne nič sa nestane ak ho nebudete vidieť. Druhý zo špeciálov by mal byť označený ako epizóda 00, pretože sa odohráva ešte pred samotným príbehom. V tomto prípade ide však už o podstatne lepšie spracovaný príbeh, ktorý sa odohráva pred začiatkom samotného deja. Na rozdiel od prvého špeciálu tento atmosférou aj spracovaním zapadá do príbehu. V tomto prípade však jeho sledovanie môžem odporučiť, aj keď nie je nevyhnutné vidieť ho pre pochopenie deja.

Súčet bodov

  • + 1 bod za originálny námet nočných bytostí
  • + 1 bod za spracovanie príbehu,
  • 0 bodov za animáciu a ozvučenie (dobre, ale nie výrazne nadpriemerné).

Celkovo + 2 body.

Zhrnutie/Záver: Podľa môjho názoru ide o dielko, ktoré sa oplatí vidieť, ale podľa komentárov od niekoľkých ľudí z fór (ktoré neboli vôbec priaznivé a priam toto dielo hanili) čo som čítal nesadne asi každému.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP