http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Kaze no shoujo Emily (obrázok, 175 kB)
(09:29 22. apríla 2007)

Emily je polovičná sirota. Je to veselé dievča až do jedného dňa, pokiaľ jej zomrie otec. Potom sa „konečne“ stretne s rodinou, ktorá bola povodne proti sobášu jej rodičov. Až na strýka Jimiho a jednu tetu sú všetci protivní, ba priam až hnusní (niektorí tak minimálne vyzerajú). Odhadom typujem, že by mohlo ísť o drámu s prvkami komédie (akých je určite nespočetne veľa). Zatiaľ nemám žiaden dôvod toto dielko nejako vychváliť, ani zavrhnúť. Podla toho čo som videl to vyzerá, že by to mohol byt prepis nejakej klasickej literárnej predlohy (možno niečo na spôsob Anny zo Zeleného domu).

(20:04 19. apríla 2008)

V tomto anime je zjavne cítiť, že autorka (Lucy Maud Montgomery) okrem Emily napísala aj Annu zo zeleného domu (to som pri písaní prvého komentáru ani netušil). Je tu veľa dejových podobností. Emília je rovnako sirota, je rovnako zasnená a aj niektoré ďalšie podobnosti. Rozdielov je však dosť na toľko, aby sa oplatilo pozrieť si toto dielko aj keď poznáte príbeh Anny (a hlavne ak máte záujem o diela podľa literárnej predlohy nášho „západného sveta“). Keďže ide o novšie spracovanie je cítiť rozdiel v prístupe autorov anime oproti Anne. Keď som pozeral toto dielo nemal som taký detský pocit ako keď som v nedávnej minulosti zazrel znovu po dlhom čase Annu a to aj napriek tomu, že aj toto anime nie je určené pre dospelých. Podstatne viacej sa podobá na hranú verziu (atmosférou a celkovým spracovaním) než na animovanú verziu (teda aspoň to čo si z nej po tých rokoch ešte pamätám).

Samotný príbeh je v základoch dosť jednoduchý, ale pritom nie je nudný (aj keď to tak môže v prvých častiach vyzerať). Na začiatku sa zoznamujeme s postavami a neskôr sledujeme ich dospievanie. Celý príbeh sa dá rozdeliť do troch častí (presne podľa troch románov). Prvý román má celkom dostatočný priestor (20 epizód). Na druhý a tretí román teda už zostalo len šesť častí (po tri na román). Samotné prechody medzi časťami sú dosť výrazné hlavne spracovaním samotného príbehu. Najväčší rozdiel je prechod medzi prvým a druhým románom (teda medzi 20. a 21. epizódou), kde sa aj dosť výrazne zmenil dizajn (vek) postáv. Keďže autori vtesnali dva romány do celkovo len dvoch približne hodín čistého času pripravte sa teda na riadne silnú dávku emócii. Citlivejší divák určite bude potrebovať aj vreckovky.

(Pôvodné romány som nečítal, takže všetky porovnávania sú len podľa krátkeho zhrnutia, ktoré som našiel na internete.) Tri časti na román sú už dosť málo, takže boli zjavne vybraté pravdepodobne len tie najdôležitejšie udalosti a aj to boli dosť pozmenené, aby sa mohli dostať ku koncu podľa knihy. Preto som aj bol dosť prekvapený, pri jednej udalosti, ktorú som nečakal. Teda až do jej príchodu som si myslel niečo iné. Popis románu ma však uistil, že som sa nemýlil a práve to bola jedna zo zmenených udalostí. Po prečítaní popisu som dostal veľmi veľkú chuť prečítať si aj samotné romány, aby som sa dozvedel to, čo v anime nebolo a ako sa dej vyvíjal pôvodne.

A teraz nasleduje konečne samotné hodnotenie. Animácia sa dosť vymyká priemeru (presnejšie povedané, nepamätám si, že by som už niekedy takýto typ animácie videl). Pri samotnej animácii ma irituje len jedna postava (aj to len v niektorých situáciach). Osobne odporúčam anime pozerať vo verzii s vysokým rozlíšením hlavne kvôli prostrediu. Niektoré zábery sú naozaj veľmi dobré (aj keď niekedy sú až príliš vyumelkované) a stojí za to si ich naplno vychutnať. Za animačnú úroveň udelím jeden bod (keby miestami nepôsobila dosť neprirodzene, boli by to body dva). Druhý bod udelím za hudbu, ktorá je veľmi dobrá. Za samotný príbeh a jeho spracovanie udelím body hneď dva. Hlavne preto, lebo ku koncu (posledných 6 epizód, ktoré som si dnes pozrel) to bolo naozaj veľmi dobre spravené. Za samotnú atmosféru celého diela (súlad animácie, hudby a príbehu) udelím posledný bod.

Súčet bodov

  • + 1 bod za netradičnú animáciu a nádherné pozadia,
  • + 1 bod za hudobné pozadie,
  • + 2 body za príbeh a jeho spracovanie,
  • + 1 bod za atmosféru.

Celkové hodnotenie je + 5 bodov.

Moje odporúčanie je teda jednoznačné. Toto dielo sa oplatí vidieť. Aj napriek zmenám oproti originálu je to spravené veľmi dobre. Ak ste originál nečítali tak okrem hore spomínanej nečakanej udalosti si pravdepodobne žiadnu inú úpravu nevšimnete.

Odkazy z iných titulov: Akage no Anne

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP