http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Hibike! Euphonium (obrázok, 136 kB)
(21:35 30. júna 2015)

Ako už názov seriálu prezrádza, hudba v tomto seriály bude hrať dôležitú úlohu. Tento príbeh je výnimočný tým, že nejde o populárnu hudbu (ani rockovú), ale o „dychovku“. Hlavná hrdinka Kumiko je členkou dychového orchestra. Ako je asi z názvu jasné jej hudobným nástrojom je eufonium. Dej sa točí hlavne okolo orchestra, hudby a vzťahov.

K príbehu je ťažké niečo napísať, ak nechcem prezradiť priveľa z deja. Aj napriek tomu, že sa príbeh odohráva na škole (počas školskej dochádzky) nie sú tu bežné prvky pre tento typ príbehov. Romantika je tu v minimálnej miere. Rovnako sa tu prakticky vôbec nič nerieši z povinných školských aktivít. Prakticky celý dej sa odohráva v rámci orchestra, alebo cesty zo školy. Napriek tomu je seriál celkom zaujímavý a to asi nie len pre ľudí, ktorý sú zaťažený na hudbu. Celkom dobre je tu spravená aj psychológia postáv a nevyhneme sa ani nepríjemným (traumatickým) zážitkom z minulosti.

S hodnotením seriálu (po minulom sklamaní od tohto štúdia) som čakal až na poslednú epizódu. Tento krát som sa našťastie nesklamal. Animácia je na štandardnej úrovni. Za hudbu udelím jeden bod. Dôvodom nie je len použitá vážna hudba, ale aj ostatné hudobné variácie počnúc úvodnou zvučkou a končiac elektronickou hudbou osemdesiatych rokov (v oboch prípadoch v dychovej verzii). Príbeh bol síce pomalý (ale veď to je väčšinou aj samotný život) ale v kombinácii s postavami to malo naozaj svoju atmosféru. Celkové spracovanie je naozaj dobré. Za to udelím ďalší bod. Príbehu našťastie nechýbala originalita a nápad. A to bude aj posledný bod. (Tak trochu by ma zaujímalo, ako je to s tými „dychovkami“ na japonských školách naozaj. Viacero vecí sa mi zdá byť nepravdepodobných a mám pocit, že autor aj niečo zanedbal, resp. niečo bolo vynechané; ale pre dobrý príbeh to nijako nevadí.)

Súčet bodov

  • 0 bodov za animáciu,
  • + 1 bod za hudbu,
  • + 1 bod za príbeh/postavy/atmosféru/spracovanie,
  • + 1 bod za originalitu/nápad.

Celkovo + 2 body.

Záverečné hodnote: Celkom zaujímavý seriál, ale určite nie pre každého. Netreba tu čakať ani romantiku, ani žiaden akčný dej. Ja sa v každom prípade teším na OST a CD dramatizáciu.

Odkazy z iných titulov: Haruchika ~Haruta to Chika ha seishun suru~

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP