http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Taiyo no ouji Hols no daiboken (obrázok, 137 kB)
(19:18 21. júna 2008)

Kde bolo tam bolo, niekedy za dávnych čias, keď sa po zemi ešte túlali démoni a veľký hrdinovia, žil raz jeden chlapec. Ten chlapec sa volal Hols (rôzne zdroje sa rozchádzajú, ako by sa jeho meno malo správne prepísať do latinky, takže sa môžete stretnúť aj s menom Horus) a býval so svojím otcom osamote úplne odtrhnutý od všetkých ľudí. Na smrteľnej posteli otec povedal synovi pravdu o jeho minulosti. Kedysi dávno, keď bol Hols len batoľa, utiekli z dediny, ktorú deštruoval zlý démon Grunwald. Snahou otca bola zachániť Holsa a tak sa vykašľal na ostatných. Teraz však pochopil svoju chybu a tak Holsovi tesne pred smrťou dal sekeru, s ktorou sa ničoho nemusí báť a poslal ho späť medzi ľudí. Hols sa po otcovej smrti vyberie medzi ľudí spolu so svojím kamarátom Korom (hovoriacim medveďom). Teraz sa už môže začať dobrodružná výprava odvážneho Holsa s nádejou, že nájde a zničí zlého démona. K samotnému príbehu už viacej nepoviem, aj keď by bolo ešte o čom písať, ale nie je mojím cieľom prezradiť všetko.

Toto dielo sa mi len ťažko hodnotí a to nie len pre svoj vek (je z roku 1969). Dej je možné len ťažko niekam presne umiestniť. Objavilo sa tu síce niekoľko prvkov, ktoré sú typické pre nejakú tu kultúru, respektíve krajinu. Problém je len v tom, že tie prvky boli dosť pomiešané a niektoré by naznačovali jednej krajine, iné zase druhej krajine. To však nebolo nejako na škodu, skôr by som povedal, že to pôsobilo ako dosť zvláštne korenie. Za príbeh a jeho spracovanie udelím tri body. Vzhľadom na rok vydania to bol dosť odvážny počin. Animácia je rovnako veľmi kvalitná (potrebné brať do úvahy rok výroby). Niekoľko krát bol namiesto animácie deja spravený len pohyb kamery po veľkom obraze (prípadne striedanie drobných statických obrázkov). Nebolo to však spravené zlé. Okrem toho, že sa ušetrilo veľa práce animátorov (hlavne pri bojových scénach) to aj lepšie vytváralo atmosféru, kde by animácia len zbytočne rozptyľovala diváka. Za animáciu udelím jeden bod. Ozvučenie bolo spravené veľmi dobre. Atmosféru perfektne dopĺňali inštrumentálne skladby počas deja, ale rovnako aj spev. Keď by si aspoň raz zaspieval aj samotný Hols, určite by som to s kľudným svedomím nazval muzikálom (aj keď je pravda, že ani potom by to nebol práve typický muzikál). Za hudbu udelím jeden bod a druhý bod udelím za pesničky. Výkon seiyuu nebol zlý (počul som aj oveľa horšie), ale zase nebol ani dokonalý (vzhľadom na dobu bol možno aj nadpriemerný). Tento krát za hlasy postáv bod neudelím, pretože neboli všetky hlavne postavy nahovorené tak aby si to zaslúžili.

Súčet bodov

  • + 3 body za príbeh a spracovanie (zaujímavý a originálny príbeh s veľmi dobrým spracovaním),
  • + 1 bod animáciu (veľmi dobrá vzhľadom na vek výroby)
  • + 1 bod ozvučenie,
  • + 1 bod pesničky,

Celkové hodnotenie je + 6 bodov.

Ak máte záujem pozrieť si kvalitné dielo, netradičný príbeh a nevadí vám vek, je toto anime niečo pre vás. Ja osobne ho odporúčam všetkým pozrieť (keď už pre nič iné, tak aspoň preto, aby videli vývoj anime a jeden z prvých filmov, ktorý sa vytrhol konvencii z rozprávok pre najmenšie deti).

P. S. (S dielom nesúvisiaca poznámka) Hlas hlavnej ženskej postavy Hildy mi bol povedomý. Keď som sa pozrel na jej seiyuu, tak som zistil, že nenahovorila práve veľa postáv, ale ešte minulý rok účinkovala v anime Miyori no mori (samozrejme ako babička, keďže odvtedy do dnes už prešlo pekných pár rokov).

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP