http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Marin to Yamato: Fushigi na nichiyoubi (obrázok, 237 kB)
(14:44 3. júna 2012)

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Dnes som úplnou náhodou zakopol o toto anime, tak som to riskol. Nakoniec sa z toho vykľulo dosť zaujímavé dielo. Má to síce iba 17 minút, ale aj napriek tomu to má dobrý a zaujímavý príbeh. Prvých 7 minút deja je úplne normálny štandard príbehov s čarovnými bytosťami, no potom príde ten zvrat, pre ktorý je toto anime iné ako ostatné.

Je však ťažké napísať niečo o tom tak, aby som neprezradil nič podstatné z deja. Takže ďalší text už obsahuje spoiler. Zároveň je tu aj ďalší problém. Keby som toto anime vychvaľovať, mohlo by sa to brať ako politická propaganda. Áno, dobre čítate. Tento príbeh vyzerá tak, že mohol vzniknúť aj na politickú objednávku. Môže to byť len politický názor občana (autora), alebo len jednoduchou formou ukázané niektoré politické záležitosti, teda v princípe náučné anime. Žiaľ v našich končinách sú ľudia, ktorý by toto mohli pochopiť ako silnú politickú kampaň v prospech našej konkrétnej politickej strany. Toto však v žiadnom prípade nie je môj úmysel. Toto anime sa dá označiť ako jeden z politických extrémov s názornou ukážkou ako by to mohlo dopadnúť, keby sa tento extrém uplatňoval. (Aj keď... Viem, že toto je dosť extrémne podané a vôbec by to nemuselo byť tak, ako to v tomto príbehu ukážu. Hlavne v skutočnom svete nič nie je také, ako to na prvý pohľad vyzerá. Politiky už bolo dosť; poďme radšej k samotnému anime.)

Dostatočne som vás zmiatol s týmto popisom? Ak áno, tak presne to bol môj zámer, podobne ako bol asi zámer tohto príbehu to, aby sa diváci zamysleli nad tým, že nie je všetko také jednoduché ako to vyzerá (obzvlášť v niektorých citlivých oblastiach). Hodnotenie dnes pre hore spomínaný dôvod nebude. Navyše ani nie je veľmi čo hodnotiť (okrem samotnému príbehu, ktorý navyše ani nie je možné hodnotiť bežným metrom). Anime má len jednu chybu. V čase písania je dostupná len jedna verzia a aj tá je v nízkej kvalite a bez titulkov. Navyše niektoré časti boli tak náročné, že som si ich musel pozrieť 2 krát a aj to som len tipoval významy niektorých slov tak, aby pasovali do príbehu.

V rámci „politickej nestrannosti a vyváženosti spravodajstva“ prinášam aj anime z opačnej strany politického spektra. Ide konkrétne o Sennen no yakusoku.

Odkazy z iných titulov: Sennen no yakusoku

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP