http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Onegai Teacher (obrázok, 139 kB)
(17:28 21. novembra 2009)

Onegai Teacher je jedným z prvých anime, ktoré som videl. Možno aj preto som mal na neho veľmi dobré spomienky, keďže v začiatkoch som vítal s nadšením všetko iné ako to čo som mal možnosť normálne pozerať v TV/kine. Vtedy som mal so západnej tvorby už zlý pocit, že sa veľmi opakuje a už nič nové zaujímavé neprináša. Keď som sa po rokoch dostal opäť raz k Onegai Teacher dostal aj vo verzii bez titulkov, tak som si povedal, že to pozriem a zhodnotím ako sa líšia moje spomienky s realitou samotného príbehu. Sám som bol nemilo prekvapený ako sa mi to vtedy mohlo páčiť. Teraz som mal dobre slušný problém s pozeraním a miestami som to mal chuť prerušiť.

Keby to bolo nové anime a nevedel by som ako skončí (teda ani nie tak ten koniec, ako celý priebeh dejovej línie), tak by som to dávno ukončil a nechal nedopozerané. Humor v prvých častiach sa mi zdal byť už dosť nudný hoci niekedy dávno som sa na tom určite bavil. Aj keď základný príbeh nie je až taký zlý spracovanie nie je práve najlepšie (teda keď človek berie do úvahy viac ako len ľahkú zábavu, kde netreba myslieť). Anime sa konečne zlepšilo až posledné tri či štyri časti pred koncom (čo je už dosť neskoro, ale žiaľ nie až také zriedkavé). Tu už aj trápny humor strieda silnejší (emotívnejší) príbeh a objavujú sa aj hlbšie myšlienky ako hlboký výstrih a žiarlivosť.

Príbeh sa začína keď na Zemi niekde v zabudnutej obci v Japonsku pristane UFO. Toto však sleduje Kei (žiak miestnej školy), ktorý sa tým samozrejme dostane do problémov. Na ďalší deň sa v škole objaví nová učiteľka Mizuho. Ak si myslíte, že ona je tá mimozemšťanka, tak si myslíte správne. Kei si nakoniec spomenie čo sa stalo v noci a pri naháňačke poškodí Marie (čo je v podstate malá žltá „bytosť“ – inteligencia vesmírnej lode). To však nie je jediná komplikácia pre oboch našich hlavných hrdinov, ale ja tu už moje rozprávanie ukončím, lebo by som potom už musel prezradiť všetko.

Celý 12 dielny príbeh ukončuje špeciálna DVD epizóda. Pokiaľ má pamäť neklame pri prvom pozeraní sa mi zdala byť zbytočná a dosť mi pokazila dojem z celého príbehu. To že bola zbytočná zbytočná (po dejovej stránke) si myslím aj teraz. V podstate ide len o taký úlet (tuším sa to oficiálne nazýva „spinn-off“). Teda ide o dosť ľahkú zábavu a myšlienky sa vytratili. Príbehy niektorých postav síce pokračujú a aj menej pozorný divák by mal pochopiť to, čo v samotnom seriáli až také jasné nemuselo byť (ale to platí len pre dve z postáv, keďže v prípade ostatných postáv to bolo jasné).

Niekedy nie je rozumné pozerať druhý krát niečo, na čo mal človek dobré spomienky. Potom to môže skončiť tak, ako to skončilo v mojom prípade (teda dosť silným rozčarovaní, že čo sa mi na tom páčilo). Bodovať som pôvodne ani nechcel (a to nie len preto, lebo na to nemám náladu). Stále sa vo mne bijú staré spomienky a aktuálne pocity po dopozeraní. Nedávno som si prečítal krátke hodnotenie, ktorého autor tento príbeh považuje za infantilný. Po pravde, teraz po druhom pozeraní sa mu ani nečudujem, že to po tretej epizóde vzdal. Okrem hudby, teda presnejšie povedané pesničiek k tomuto seriálu (a aj to nie všetkých) by som ani nie je za čo udeliť kladné body (žiaľ v samotnom anime zaznejú len dve dobré pesničky, ostatné sú len ako bonus v oficiálnom AMV a na CD k seriálu). Takže jediný kladný bod si zaslúžia práve pesničky. Animácia je po technickej stránke tiež dosť slabá. Veľmi často sa objavujú úplne statické obrázky (a pod statickými nemyslím len obrázok, ktorý nie je celý naraz zobrazený a kamera sa pohybuje aby ho celý ukázala). Napríklad keď ukážu pohľad na školu z cesty, tak tam sú zamrznutí študenti odchádzajúci zo školy. Jediné pozitívne/originálne na celej animácii je úvodná zvučka, ktorá vzbudzuje dojem, ako keby bola robená amatérskym filmárom s klasickou domácou kamerou pre rodinný album. Príbeh má síce aj svoje originálne prvky, ale som už skôr písal jeho spracovanie je dosť slabé (niekedy až príšerné) a až na zopár svetlých výnimiek je to to, čo sa dá vidieť v polke iných seriálov.

Súčet bodov

  • + 1 body za pesničky,
  • 0 bodov za animáciu,
  • 0 bodov za príbeh.

Celkovo + 1 bod.

(Odporúčanie na záver:) Ťažko jednoznačne určiť záver. Ak máte radi ecchi, potom to môžem odporučiť. Ale ak nie potom sa tomuto anime môžete s čistým svedomím vyhnúť. Neprináša nič natoľko nové a podľa mňa nie je ani také zábavné aby to stálo za ten čas. Sám by som ho nevidel druhý krát, keby že ho nepozerám v zmenšenom rozlíšení ako vedľajšiu činnosť popri inej užitočnej práci na počítači.

K tomuto anime existuje aj voľné pokračovanie s novými postavami pod názvom Onegai Twins (ktorý si u mňa pri druhom pozeraní podstatne vylepšil na rozdiel od Onegai Teacher. Na to aby ste boli oboznámeny so všetkým, čo potrebujete pre pozeranie Onegai Twins vedieť, stačí vidieť prvú epizódu zo seriálu Onegai Teacher.

(19:50 19. januára 2010)

Ku seriálu Onegai Teacher existuje 5 CD dramatizácí. Prvé štyri CD obsahujú celkovo 44 krátkych scénok plus každé CD má prológ, epilóg a jeden záverečný bonus. Posledné CD má len dva (mierne dlhšie) príbehy. Niektoré zo scénok boli doplnením deja samotného anime, napríklad ako scéna predstavovania sa učiteľky, alebo ďalšia po predstavení sa, keď za ňou prišli žiaci do kabinetu. Kým prvá spomínaná bola naozaj trápna hlúposť, keď Hyousuke kládol Mizuho neprístojné otázky a navyše sa ešte hral na decko a debila (vlastne on to tam celý čas veľmi silno kazil), druhá už mala aj naozaj niečo k samostatnému deju. Keďže CD dramatizácie ku Onegai Twins som počul výrazne skôr, asi som už vedel čo ma čaká a nebolo mi až tak zle pri počúvaní z toho čo som počul (určite to nebolo pre to, že by boli nejako výraze lepšie). No na rozdiel od dramatizácii ku Onegai Twins, tu môžem s kľudom povedať, že toto je možné vynechať. Dej dramatizácii je v podstate od prvého (alebo druhého?) príchodu Mizuho do školy až po začiatok Onegai Twins. Aj keď niektoré časti rozširujú dej, napríklad o tom ako boli Mizuho a Kei odhalený. No musím povedať, že v niektorých častiach sa mi zdali byť nezrovnalosti (či už medzi anime a CD, alebo medzi jednotlivými časťami na CD). Posledná časť hovorí o tom, čo sa stalo po odchode Mizuho, ale niektoré veci je hádam lepšie nevedieť.

Celkové zhodnotenie je krátke. Čistá strata času. Aj keď zopár scénok je relatívne normálnych, ich prínos ku znalosti a celkovému doplneniu deja je v porovnaní so zvyšným odpadom zanedbateľné.

Odkazy z iných titulov: Onegai Twins, Ano natsu de matteru

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP