http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Tari Tari (obrázok, 223 kB)
(21:55 1. júla 2012)

Po prvej epizóde je ťažko niečo k tomuto seriálu napísať a ešte ťažšie zhodnotiť. Tak zatiaľ len predstavím postavy a prostredie. Vopred však upozorňujem, že prezrádzam obsah prvej epizódy, ktorý sa vyjavuje postupne (predovšetkým minulosť a pohnútky jednej z postáv).

Dej sa odohráva na kombinovanej hudobno‑umeleckej a normálnej škole. Najväčším zábavným prvkom prvej časti je chalan, ktorý prišiel z Viedne. Vie veľmi dobre po japonsky. Do Japonska sa vrátil po dvanástich rokoch. Má prečítaných veľa knižiek o Japonsku a japonskej kultúre, ale akosi ich nesprávne aplikuje. Napríklad pri predstavení sa v triede, alebo pri poďakovaniach. Na vychutnanie si vtipných scén s ním človek už musí ovládať viac než len úplne základy japonskej kultúry, aby vedel čo za „obrad“ práve vytvoril pri nevhodnej/nesprávnej príležitosti (myslím si, že toto asi nebude problém pre tých, ktorý videli aspoň 10 anime odohrávajúcich sa v tradičnom Japonsku). Druhý chalan je jediným členom bedmintonového krúžku (a je prekvapivo dobrý v speve). Dievčatá sú tri. Prvé dievča je preradené z hudobnej časti do normálnych tried. Dôvod je zatiaľ neznámy, ale pravdepodobne to má niečo so spevom. Keďže bola preradená a štúdijný plán je na rôznych častiach iný, má aj doučovanie, aby sa dostala na úroveň všeobecného vzdelania (tu bude chodiť aj nový študent z Viedne). Druhým dievčaťom je priateľka koní a lukostrelkyna; najlepšia kamarátka (pravdepodobnej) hlavnej hrdinky. A nakoniec (pravdepodobná) hlavná hrdinka. Je to dievča, ktoré má rado hudbu a rado spieva. No napriek tomu, pre niečo čo sa stalo pred rokom jej nechcú dovoliť spievať v školskom zbore. To ju nazlostí a preto sa rozhodne založiť si vlastný spevácky krúžok. (Samozrejme začne lanáriť bývalú speváčku, ale...)

Na prvej časti som sa dosť zabával (hlavne na rakúšakovi, ale nebol to jediný vtipný element v príbehu). Ako sa už dalo vycítiť z popisu, hudba tu bude hrať slušnú úlohu, takže pre mňa to bude povinné. Najväčší šok som dostal hneď na začiatku, keď školský zbor spieval pesničku „reflectia“ (to je úvodná zvučka seriálu true tears). Po stránke kresby/animácie je to presne to čo som čakal. Dobrá kvalita na akú som pri tomto štúdiu zvyknutý.

(21:10 24. septembra 2012)

V nedeľu skončil tento hudobný seriál, ale voda za ním sa ešte nezatvorila (teda aspoň nie pre mňa). Prvé CD malo byť vydané až v stredu, ale už dnes bolo expedované ľudom, ktorý si ho objednali v predstihu. Ja viem, že toto prakticky nikoho nezaujíma, takže už prejdem na hodnotenie.

Seriál ma vo viacerých ohľadoch prekvapil. Čakal som výrazne pomalšie tempo a prakticky žiaden pohyb v deji. Toto bolo prvé prekvapenie, keďže dej sa aj reálne hýbal a aj sa niečo riešilo. Nechcem tvrdiť, že by bolo dosť materiálu na 26 epizód, aby to nestratilo na kvalite, ale ak by menej dejových udalosti preskakovali/skracovali, uživilo by sa určite ešte niekoľko častí navyše. Vyskytlo sa aj niekoľko technických chýb (niektoré boli spôsobené pravdepodobne práve skracovaním deja). Zábavné je aj to, že meno Atsuhiro Maeda (meno nového študenta z Viedne) sa v anime objavuje prakticky len pri predstavení a priezvisko sa objaví aj pri návšteve jeho domu (v oboch prípadoch len v písanej forme). Všetci ho prekrstili na „Viedeň“ - samozrejme v nemeckom čítaní (takto je písaný aj v zozname postáv a hercov).

Aj napriek tomu, že ma tento seriál potešil (hlavne pre dobre naspievané pesničky), bol aj trochu sklamaním (a to nie len pre malý výskyt dobrej hudby). Udelenie bodov asi nebude veľmi objektívne, ale zase ani extrémne náročné. Za hudbu a grafické spracovanie udelím po jednom bode (aj keď možno grafická podoba nie je až na toľko výnimočná, ale určite má bližšie k bodu ako príbeh). Príbeh a jeho spracovanie bude dnes bez bodu. Nebol až na toľko výnimočný, aby si nejaký ten bod zaslúžil, ale zase ani nebol taký slabý/zlý aby som body strhával (aj napriek chybám, ktoré sa tu objavili).

Súčet bodov

  • + 1 bod za hudbu,
  • + 1 bod za grafické spracovanie,
  • 0 bodov za príbeh.

Celkovo + 2 body.

Zhrnutie: Ja určite neľutujem, ale aj som sa pobavil aj to bolo celkom zaujímavé a navyše už len tá hudba bola pre mňa dostatočným dôvodom. Určite je to jeden z tých lepších seriálov tejto sezóny.

P. S. Ak vás zaujíma čo znamená názov anime, tak je to len niečo ako prípona pre skloňovanie. Názvy epizód boli vždy v danom slovnom tvare (rovnako tak oficiálne názvy melódii zo soundtracku). Slovenský príklad (pozor, nie preklad, len príklad ako to funguje) na danú príponu a názov anime by mohol byť „úc úc“ a názov epizódy „tancujúc, spievajúc“.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP