http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
Koe no katachi (obrázok, 208 kB)
(14:58 20. mája 2017)

Dej príbehu začína, keď do triedy na základnej škole príde Shouko, nová spolužiačka. Trieda je prekvapená hlavne z jej predstavenia sa. Shouko je totižto hluchá a na komunikáciu používa zápisník. Jej príchod však naruší harmóniu v triede.

Hlavnou mužskou postavou je Shouya. Shouko sa chce stať jeho kamarátkou, no je tu ale jeden veľký problém. Shouya je totižto aj chalan, ktorý vedie šikanovanie Shouko. No keď to preženie, stane sa obeťou šikany aj on sám.

Film začína dejom, ktorý je o niekoľko rokov neskôr, keď sa Shouya pripravuje na dobrovoľné opustenie tohto sveta. Z tohto začiatku asi je každému jasné, že toto nebude komédia. Je to naozaj dobrá sociálna dráma. Je až taká dobrá, že aj napriek tomu, že autor vyhral cenu nováčika už v roku 2008, prvý krát bolo dielo publikované až v roku 2011. Príčinou tohto oneskorenia bolo to, že nikto nechcel vydať túto mangu knižne (v časopise). Dôvodom však nebol zákaz pre autora (ako je to zvykom v diktatúrach). Pravdepodobným dôvodom bola téma a teda autocenzúra, resp. strach. Výraznou témou príbehu je šikana (zdravotne postihnutých)...

Aj keď som o mange vedel už roky (minimálne od roku 2011), doteraz som nemal odvahu prečítať si ju. Som však rád, že ku filmu som sa dostal práve teraz (rozumej: v takto vhodnom čase, keď som si vedel nájsť čas, aby som si ho pozrel). Po pozretí filmu musím konštatovať, že to naozaj stojí za to. Námet je originálny (minimálne z pohľadu japonskej produkcie, kde nie je bežné, aby šikana takýmto spôsobom hrala hlavnú úlohu v príbehu). Za to udelím hneď 3 body. Spracovanie príbehu (minimálne filmová verzia) je tiež na veľmi dobrej úrovni, hneď za krát 3 body (aj keď je to možno trochu neobjektívne, ale zatiaľ vo mne stále doznieva zážitok z filmu). Spracovanie filmu po stránke animácie je tiež na vysokej úrovni. Veď kto by čakal niečo iné od Kyoto Animation (ďalší bod). Problematické bolo 5.1 ozvučenie (hlavne keď sa pesnička na začiatku ozvala nepríjemne z predného centra) a druhý problém bol, keď Shouko rozprávala (rep. snažila sa rozprávať). Bolo jej naozaj ťažko rozumieť. Dúfam, že sa nájde niekto, kto to preloží do normálneho (čitateľného) jazyka. Za to však nebudem strhávať body (to prvé je dnes moderné, takto kaziť zvuk, to druhe bol zase úmysel, navyše aj oprávnený).

Súčet bodov

  • + 3 body za námet,
  • + 3 body za spracovanie príbehu,
  • + 1 bod za animáciu.

Celkovo + 7 bodov.

Zhrnutie: Aj napriek tomu, že vo filme objavila krv (dokonca niekoľko krát), tento film určite nie je vhodný pre ľudí, čo obľubujú krváky. Film je ale vhodný pre tích, ktorí majú záujem pozrieť si dobrý dramatický príbeh, plný nečakaných zvratov.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP