http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/

Slovník pojmov

Alebo čo je čo

Slovník je rozdelený do niekoľkých častí. Je to z dôvodu jasnejšieho rozdelenia významov a prehľadnosti pojmov.

Japonský slovník

Prvý je normálny slovník japonských slov s ich skutočnými významami v Japonsku.

anime

animovaný film (akýkoľvek, nie len japonský)

manga

komix

mangaka

autor/autorka komixov

otaku

Je to označenie človeka, ktorý je odtrhnutý od reality. Jeho hlavným životným cieľom je jeho „hobby“ (ak sa to tak dá označiť), ktorému sa venuje priam fanaticky. Ide o nadávku veľmi silného kalibru. Otaku je v podstate asociál. Stretáva sa viacmenej len s ľudmi so svojej komunity. Týmto pojom sa označujú všetky takéto skupiny (teda napríklad aj militaristický fanatici, nie len priaznivci postáv z vymyslených príbehov hier/mangy/anime).

jousei

žena (kanji: 女性)

shoujo

dievča (kanji: 女性)

shounen

chlapec (kanji: 少女)

bishounen

krásny/pohľadný chlapec (kanji: 美少年)

bishoujo

krásné/pohľadné dievča (kanji: 美少女)

mahou

mágia, kúzla, základ slovesa čarovať (kanji: 魔法)

Light novel

Doslova „ľahké romány“. Niekedy krátke, niekedy dlhšie. Dosť často sa podľa týchto románov robia aj anime.

hentai

zvrátený/perverzný

ecchi

Japonské čítanie písmena „H“ ako skratky slova hentai.

trimester

Japonské školy fungujú o dosť ináč ako u nás. Škola začína na jar a výučba je prerušená letnými a vianočno-novoročnými prázdninami. Z tohto vyplývajú tri časti školského roku. Tieto sa označujú trimester.

Západný slovník japonských slov

Tento druhý slovník obsahuje tiež japonské slová, ale tu bude popísaný ich bežný (najčastejší) význam v západnom svete.

anime

Animované filmy pochádzajúce z japonska (prevažne sa myslia len kreslené).

manga

Japonské komixy.

JDrama

Hrané filmy/seriály z Japonska.

Live-Action

Hrané filmy/seriály podľa anime/manga predlohy.

otaku

Na rozdiel od japonského významu je to na „západe“ bežné označenie pre človeka obľúbujúceho japonskú kreslenú tvorbu.

jousei

V manga svete sa týmto pojmom označujú diela určené pre ženy.

seinen

V manga svete sa týmto pojmom označujú diela určené pre staršie (mužské) obecenstvo.

shoujo

V manga svete sa týmto pojmom označujú diela určené pre dievčatá

shounen

V manga svete sa týmto pojmom označujú diela určené pre chlapcov

bishounen

Anime/manga/hra, ktoré/á je založené/á na prítomnosti veľkého množstva krásnych/pohľadných chlapecov. Zväčša majú zženštilé tváre (to ich akože robí peknými). Typickým predstaviteľom je Ouran Koukou Host Club

bishoujo

Anime/manga/hra, ktoré/á je založené/á na prítomnosti veľkého množstva krásných/pohľadných dievčat. Typickým predstaviteľom je Sister Princess

mahou shoujo

Doslova „čarujúce dievčatká“. Je to pod‑druh anime, kde je hlavnou hrdinkou dievča (môže ich byť aj viacej), ktorej úlohou je zachrániť svet (teda aspoň vo väčšine prípadov). Prevažne príde k novým schopnostiam úplnou náhodou (napríklad zachráni mačku pred zlými deťmi). Pred časom som sa pokúšal stanoviť nejaký zoznam podmienok, ktorý by presne vyhradil tento žáner, ale neuspel som. Vždy zo zoznamu vypadlo nejaké anime, ktoré je tam všeobecne zaradzované. Osobne toto označenie ako žáner odmietam, pretože je toľko druhov anime (komédia, drámy, sci-fi, fantasy, akčné, dobrodružné, hudobné, ale aj iné), ktoré sú zaradzované do tohto „žánru“, že toto označenie nič nehovorí. Veľa z nich je určené pre dvanásť ročné dievčatá (podľa veku typických hlavných hrdiniek), ale aj tu sa nájdu výnimky (napríklad určené pre 16+ ročných chlapcov). Neraz ani len hlavné všetky hlavné postavy nie sú malé dievčatá a čarujú aj chlapci a dospletý. Teda označenie je už aj technicky nesprávne. Ani samotné „Mahou shoujo“ v názve nič nemusí znamenať, pretože napríklad Mahou shoujo‑tai Allice do tohto žánru nezaradzuje nikto.

hentai

Mimo Japonska sa týmto pojmom zvyčajne označuje kreslené porno (pôvodom z japonska, alebo aspoň s japonským štýlom kresby)

ecchi

Pri označení tvorby sa toto slovo používa na vyjadrenie prítomnosti „šteklivých scén“ (rozumej pohľady pod sukne, do výstrihov a niekedy aj viacej).

Ostatné vysvetlivky

Posledný slovník sú ostatné pojmy používané v mojich popisoch, ale aj v anime, ktoré nemajú nevyhnutne prekladový charakter, ale vysvetlenie pojmov.

Duna

Duna je stará počítačová hra a/alebo séria filmov (má viaceré filmové spracovania). Dej sa odohráva na púštnej planéte, po ktorej sa okrem ľudí pohybujú aj červy žijúce v piesku púšti.

esper

„Esper“ je označenie pre ľudí s nadprirodzenými schopnosťami (teleport, telekinéza, super sila a podobné schopnosti).

Mothra

Ide o starý (1961) „monster film“ (pravdepodobne niečo na spôsob Gozilly). V Japonsku je pravdepodobne dosť populárny, pretože som sa stretol už s dvomi paródiami na tento film v anime (konkrétne Love HinaKimagure Orange Road).

nohavičkový humor

Hlavným námetom tohto „humoru“ je úbohý chalan (najčastejšie doteraz nemal žiadnu priateľku a je totálny neschopák) a hŕba dievčat. Zrazu po rokoch absencie sa o neho zaujímajú najkrajšie dievčatá z okolia. Chudák chalan sa vždy nejako dostane do situácie, kde sa nechtiac pozerá dievčatám pod sukne, prípadne skončí na ich prsiach. Väčšinou ide o dosť trápny a slabý „humor“ (ak sa to tak dá vôbec označiť). Najčastejšie dejisko je škola.

nohavičková bojovka

Hlavným námetom tohto žánru je, že dievčatá bojujú a počas bojov sa na nich trhajú šaty, alebo minimálne divák dostáva hromadu pohľadov pod sukne, na prsia a podobne šteklivé zábery.

Ministerstvo pre mentálne zdravie mládeže

Existencia tohto ministerstva je samozrejme oficiálne popieraná. Ako dôkaz jeho existencie je však možné použiť mnohé anime. Prejavuje sa hlavne pri ukončovaní príbehov. Keď príbeh z ničoho nič (nezriedka aj úplne proti všetkej logike) zrazu skončí šťastným koncom namiesto všetkými očakávaným koncom (ktorý samozrejme ešte tesne pred koncom bol jasný ako smutný/depresívny koniec).

V tomto prípade nejde o môj výmysel. Toto označenie som sa dočítal na jednom slovenskom fóre približne okolo roku 2002, keď bola celá veľká séria anime s neočakávaným šťastným koncom.

Spice

Spice je droga (lepšie povedané, to je najlepšie skrátene pomenovanie, ktoré mi napadlo)Duny.

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP