Anna je na prvý pohľad normálne dievča, ktoré má umelecký talent na kreslenie. Veľmi sa však nesocializuje (rozumej: je samotárka). Navyše je aj mierne chorľavá. Preto sa zo Sappora vyberie (lepšie povedané je vyslaná) na vidiek ku vzdialeným príbuzným jej vychovávateľov. Áno, Anna je sirota a vyrastá v adoptívnej rodine. Tu nájde jeden krásny, starý a opustený dom, ktorý ale nie je len tak obyčajný dom. Jedného dňa zbadá v okne krásnu blondínku, ako ju niekto češe. To je Marnie s ktorou sa skamaráti. Nie je ale všetko tak ako to vyzerá.
Film je inšpirovaný knihou When Marnie was There britskej spisovateľky Joan Robinson. V príbehu je viacero zmien. Samozrejme najvýraznejšie sú miesto a obdobie. Kniha sa ale odohrávala približne v polovici minulého storočia. Zo samotného filmu ale nie je jasné obdobie, kedy sa dej odohráva a je ho možné len odhadovať na základe nepriamych indícii, teda techniky (vlaky, vybavenie stanice a podobne). Podľa mňa je jednoznačne posunutý výrazne bližšie ku súčasnosti, no neobjavujú sa tu ani mobily a ani iné vynálezy modernej doby, takže je ťažké určiť obdobie presnejšie. Isté je len toľko, že Anna posielala pohľadnice (rovnako ako v knihe).
Nedá sa povedať, že by kniha bola priamou predlohou pre tento film. Z pôvodnej knihy zostali len mená dvoch hlavných postáv a viacero pre dej významných udalostí. Mena ostatných postáv sú dosť výrazne zmenené (sú japonské). Asi každému je jasné, že do dvojhodinového filmu sa nedá dať obsah celej knihy. Teda s vynechaním udalosti som aj počítal. S čím som ale nepočítal bolo poprehadzovanie udalostí. Niektoré veci mi ani nedávali skutočný zmysel (teda nie bez znalosti deja knihy), no možno Japonec by to skôr pochopil.
Mne osobne vo filme dosť chýbali niektoré vysvetlenia. Hlavne záverečné rozlúštenie v knihe bolo jasnejšie. Hlavná myšlienka zostala, ale ten detail, ktorý som si ani sám neuvedomil, pokiaľ som si ho v knihe neprečítal asi z filmu nikto nepochopí. Celkovo však film hodnotím veľmi dobre. Za nápad príbehu preto udelím jeden bod. Spracovanie štúdia GHIBLI je samozrejme na fantastickej úrovni a preto bude ďalší bod. Hudba je na tom tiež dosť dobre a za to bude posledný bod. Aj keď tu chýba zopár vecí, body nestrhnem. Ak by sa autori verne držali predlohy, asi by bolo ťažké vysvetliť niektoré veci z vnútorných monológov, alebo by to stratilo svoju emočnú črtu.
Súčet bodov
- + 1 bod za príbeh,
- + 1 bod za spracovanie,
- + 1 bod za hudbu/ozvučenie.
Celkovo +3 body.
Tento film rozhodne stojí za pozretie.
|