Príbehov z hudobného prostredia je viac než dosť, ale takmer všetky sa odohrávajú vo svete populárnej hudby. Nodame Cantabile je v tomto smere výnimkou. Hlavné postavy Shin'ichi Chiaki a Megumi Noda (skrátene „Nodame“) sú však študentami vážnej hudby a celý príbeh sa odohráva na pozadí štúdia a koncertov klasickej hudby. Svety hlavnej dvojice sú diametrálne rozdielne až do ich stretnutia.
Chiaki je hudobný génius, ktorý sa chce stať dirigentom. Aby však mohol byť dobrým dirigentom učí sa aj iné nástroje. Okrem klavíra, ktorý študuje na začiatku príbehu ovláda perfektne aj husle. Je puntičkár/detailista, dosť „sebaistý“/premúdrený (priam až namyslený a tak trochu aj dosť arogantný), preto asi ani nemá žiadnych skutočných priateľov a aj jeho priateľka ho opustí na začiatku príbehu. Chiaki má ešte jeden „malý“ problém. Nemôže opustiť Japonsko (traumy z detstva) a preto ani nemôže umelecky skutočne rásť.
Nodame je presný opak. Je to veselé dievča. Skoro sa dá povedať, že aj napriek jej fyzickému veku je stále dieťa (nedospela psychicky). Veľmi rada hrá na klavíri a ako jediná nehrá preto, aby sa z nej stala profesionálna hudobníčka. Jej snom je stať sa učiteľkou v škôlke. Keď Chiaki prvý krát počuje jej hudbu rozozná síce veľa technických chýb, ale aj napriek tomu sa mu to páči (preto, lebo hrá zo srdca a jej hra je príjemná). Nodame je presným opakom aj čo sa poriadku týka. Jej izbu môžu kľudne aj najväčší neporiadnici použiť ako príklad toho, že stále ešte môže byť väčší neporiadok ako majú oni.
Prvé stretnutie Chiakiho a Nodame sa odohrá v bytovke kde bývajú. Od tohto momentu sa začnú ich svety prelínať a obaja sa budú navzájom ovplyvňovať až … (ako to bude pokračovať už neprezradím, to si už musíte pozrieť sami). Príbeh je ladení na rozmedzí komédie a drámy. (Nechýbajú tu prvky drámy, ktoré sú hlavne v na začiatku silno potláčané na úkor komediálnych prvkov. Neskôr sa však pomer mení, čo spôsobuje aj zmenu atmosféry.) V Japonsku sa zjavne lepšie predáva komédia ako vážne témy, preto asi v príbehu vystupuje celkovo dosť čudných postáv (nechcem ich rovno označiť za úchylov, aj keď niektorí by si toto označenie určite zaslúžili). Príbeh našťastie nie je založený na klasickej šablóne „robíš čo nemáš – bum po hlave“, aj keď je to dosť častý úkaz. Na pozadí, resp. popredí sa odohráva dramatický príbeh mladých dospievajúcich ľudí a ich snahe čosi v svojom živote dokázať.
Pred pozeraním anime/JDramy sa však pripravte na veľmi afektované vystúpenia typické pre mangu. Aj v hranej verzii nechýbajú vyjadrovacie prvky typické pre mangu počnúc hviezdičkami (po údere), cez srdiečka (pri pohľade na milovanú osobu) až po viditeľnú auru osôb. Príbeh je dobrý a originálny. Za to udelím dva body. Jeho spracovanie si zaslúži ďalší bod (za nepokazenie potenciálu a rozvinutie jeho možností) Ako prvú som videl hranú verziu možno aj to ovplyvnilo môj názor, že spracovanie je v hranej verzii spravené podstatne lepšie ako v animovanej verzii, ale ani tu nie je zlé a niektorým ľuďom sa páčilo viacej ako v hranej verzii. Samotné postavy nie sú síce úplne plytké (ako v amerických komédiách), ale zase ani nie sú natoľko prepracované, aby som za ne udelil bod. Práve naopak za zbytočne veľa čudákov a iných „živlov“ jeden bod musím strhnúť. Ozvučenie zabezpečuje prevažne vážna hudba. Aj keď v anime to bolo v podstate len počas skúšok a vystúpení. V hranej verzii znie veľmi často a dotvára celú atmosféru. Hlavne kvôli hranej verzii, kde môžete počuť vážnu hudbu pomaly každú chvíľku udelím 2 body. Niektorý ľudia sa dosť sťažovali na herecké výkony hercov (v hranej verzii). Podľa mňa to však hrali tak, ako to režisér chcel, aby vytvoril tú správnu atmosféru a ich „zlé hranie“ bolo úmyselné. Keďže navyše v animovanej verzii nie sú herci a toto hodnotenie je spoločné vyhnem sa bodovaniu ich výkonov.
Súčet bodov
- + 3 body za príbeh a jeho spracovanie,
- 0 bodov za prepracovanú psychológiu postáv,
- - 1 bod za zbytočne priveľa čudákov,
- +2 body za hudbu (vážna hudba nikdy nemôže byť zlá),
Celkovo + 4 body.
Záverečné odporúčanie je jednoznačné. Pozrieť si toto dielko. Osobne odporúčam skôr hranú verziu a až následne animovanú verziu.
|