http://anime.atrip.sk/   http://www.atrip.sk/
ef – a tale of memories.
(22:04 6. októbra 2007)

Z prológu som čakal mierne iný úvod. Aj animáciu som čakal na inej úrovni/v inom štýle. Ale nie je to zatiaľ zlé. Na niektorých hláškach som sa aj dobre nasmial. Zatiaľ ťažko povedať ako sa to bude vyvíjať, ale nemuselo by to byť zlé.

Po animačnej stránke sa mi páčili niektoré veci. Vytvárajú taký zvláštny dojem. Ešte veľa očakávam aj od ozvučenia, nakoľko podľa prológu by ho mal robiť Tenmon a to by malo byť samo o sebe zárukou kvalitného zvuku.

K samotnému príbehu zatiaľ neviem nič povedať. V prvej časti sa v podstate nič nestalo, len nám predstavili postavy.

(18:36 25. januára 2008)

Ťažko je zhrnúť toto anime do niekoľkých viet, bez toho aby som všetko prezradil. V skratke poviem len toľko, že ide životné o príbehy niekoľkých mladých ľudí. Postupne nás autori vnesú do súkromného sveta všetkých hlavných postáv. Ich osud, trápenia, ale aj lásky a nádeje. Ich životné peripetie určite nepatria k tým každodenným v anime, resp. reálneho života (a nie sú ani také nereálne ako boli v Kanon/Kanon 2006/Air). Celý príbeh je koncipovaný veľmi dobre. Dosť netradičnou formou. Za samotný príbeh a jeho spracovanie udelím 3 body. Psychológia postáv je rovnako na veľmi dobrej úrovni, za čo udelím ďalší bod.

Animácia je v ef – a tale of memories. natoľko netradičná, že si zaslúži hneď 3 body. Čiastočne pripomína (miestami) animáciu jedného z najväčších žijúcich grafických géniov (nečudo, keď v tom mal tiež svoje prsty aj samotný génius Makoto Shinkai). Celkovo sa tu prelína grafika na Makotov spôsob, ale aj animácie úplne umelecké a netradičné aké som doteraz v anime v takejto miere ešte nevidel. Hudobnú stránku mal na starosti Tenmon. To je už samo o sebe zárukou kvalitnej hudby. V tomto prípade bolo moje jediné sklamanie v tom, že ich bolo málo a tá nosná, na ktorú som sa najviac tešil zaznela až v poslednej epizóde. Preto udelím „len“ 2 body. Úplne by som bol zabudol na tu atmosféru. Tá bola dosť silná. Keďže bola tvorená príbehom, hudbou a aj animáciou sú už body za atmosféru zahrnuté v jednotlivých kategóriách.

Súčet bodov

  • +3 body za príbeh a jeho spracovanie (je to jednoducho jedna báseň),
  • +1 bod za prepracovanú psychológiu postáv,
  • +3 body za grafiku a animáciu nevídanej úrovne,
  • +2 body za hudbu,
  • + body za fantastickú silnú atmosféru (zahrnuté v bodoch za animáciu, ozvučenie a príbeh),

Celkovo + 9 bodov.

Čo sa samotného diela týka je to jeden z najlepších výtvorov minulého roku. A to nie len po stránke príbehu, ale aj animácie a ozvučenia. Môj záver je teda úplne jasný. Toto Dielo s veľkým „D“ teda určite stojí za zhliadnutie. Pri pozeraní sa však pripravte na riadnu dávku emócii a to nie len kladných, ale aj tých záporných.

doplňujúci komentár

Komentár po dopozeraní, môže obsahovať spoilery.

Aj keď posledná (dvanásta) epizóda má isté náznaky zásahu „ministerstva pre mentálne zdravie mládeže“, nie je to také zlé ako to na prvý pohľad znie (teda vôbec nejde o nasilu vytvorený šťastný koniec ako je to v niektorých iných tituloch). Pozeranie môžete kľudne ukončiť aj po predposlednej (jedenástej) epizóde, nakoľko už aj tu sa uzatvára dej, aj keď trochu iným spôsobom ako v poslednej časti. Poslednú časť je takto možné označiť ako alternatívny koniec.

(20:22 17. októbra 2008)

No po dlhšom čase a dvoch už existujúcich koncoch je tu ešte jedno pokračovanie ef - a tale of memories. ~recollections~. Dej začína tam, kde skončila dvanásta časť pôvodného TV seriálu. Asi som bol veľký optimista, keď som čakal skutočné pokračovanie. Ide skôr o malý bonus, ktorý z prevažnej časti pozostáva z opakovania (v inom zostrihu) záberov zo seriálu. Je tu síce aj niekoľko nových záberov, ale... Na niektoré zábery sú potrebné naozaj silné nervy. Aj keď som si po niekoľkých neočakávaných záberoch už myslel, že ma nič nemôže prekvapiť, aj tak som ešte niekoľko krát doslova čumel na to čo sa práve stalo. Aj keď príbeh nemá veľa nového deja, aj napriek tomu prináša krátke pokračovanie príbehu Chihiro a Renjiho (aj keď v niektorých prípadoch to dosť silno tiahlo do paródii). Takže zhrnuté a podčiarknuté, je tu tretí koniec pre jednu z dvojíc tohto príbehu.

Späť na zoznam

Iné anime stránky:

Xagnam banner (small)

AnimeXPO banner (small)

Anime-Team RIP 2013

manga.sk RIP 2013
 © 2007-2008 Julo, powered by ATRIP